Tashrif doirasida universitet rahbariyati bilan uchrashuv o‘tkazilib, unda o‘quv ishlari bo‘yicha prorektor, professor B. Xudoyarov ishtirok etdi. Tomonlar hamkorlik istiqbollari yuzasidan fikr almashdilar.
Uchrashuvda “Tsinghua University” delegatsiyasining kutilayotgan tashrifi, “Xiamen University” bilan hamkorlikni yo‘lga qo‘yish, shuningdek, ta’lim, ilmiy tadqiqot va universitet–korxona hamkorligini rivojlantirish masalalari muhokama qilindi.
Shuningdek, akademik almashinuv, qo‘shma ta’lim dasturlari va ilmiy loyihalarni amalga oshirish imkoniyatlari ko‘rib chiqildi. Uchrashuv yakunida hamkorlikni yanada rivojlantirish maqsadida memorandum imzolandi.
Ma’lum qilinishicha, 28-apreldan 2-mayga qadar “Tsinghua” sanoat alyansi delegatsiyasi O‘zbekistonga tashrif buyurib, yirik kompaniyalar rahbarlari mamlakatimizdagi investitsiya imkoniyatlarini o‘rganadilar.
Shu bilan birga, “Xiamen Airlines” bilan dastlabki kelishuvlarga erishilgani ta’kidlandi. Bu kelgusida transport, logistika va amaliyot yo‘nalishlarida samarali hamkorlik uchun zamin yaratadi.
Mazkur tashrif universitetning xalqaro hamkorlik aloqalarini kengaytirish va yangi istiqbolli loyihalarni yo‘lga qo‘yishda muhim ahamiyat kasb etadi.

Национальный исследовательский университет "ТИИИМСХ" посетила Синди, директор Альянса Tsinghua EMBA (Узбекистан).
В рамках визита состоялась встреча с руководством университета, в которой принял участие проректор по учебной работе, профессор Б. Худояров. Стороны обменялись мнениями о перспективах сотрудничества.
На встрече были обсуждены вопросы ожидаемого визита делегации "Tsinghua University," налаживания сотрудничества с "Xiamen University," а также развития образовательных, научно-исследовательских и университетско - предприятийских связей.
Также были рассмотрены возможности академического обмена, реализации совместных образовательных программ и научных проектов. По итогам встречи был подписан меморандум о дальнейшем развитии сотрудничества.
Сообщается, что с 28 апреля по 2 мая делегация промышленного альянса "Tsinghua" посетит Узбекистан, где руководители крупных компаний изучат инвестиционные возможности нашей страны.
При этом было отмечено, что с "Xiamen Airlines" достигнуты предварительные договоренности. Это создаст основу для эффективного сотрудничества в транспортно-логистической и практической сферах в будущем.
Данный визит имеет важное значение для расширения международного сотрудничества университета и запуска новых перспективных проектов.