Uchrashuv davomida talabalar o‘zlarini qiziqtirgan masalalar yuzasidan faol fikr va mulohazalarini bildirdilar. Xususan, o‘quv jarayonida adabiyotlar ta’minoti, fanlarni o‘zlashtirish holati, talabalar turar joylaridagi yashash sharoitlari, viza muddatlari, shuningdek, o‘z yurtlariga borib kelish jarayonida yuzaga kelayotgan ayrim muammolar bo‘yicha savol va takliflar ilgari surildi.
Shu bilan birga, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2026 yil 2 apreldagi PQ-122-sonli “Qishloq va suv xo‘jaligi muhandislarini tayyorlash tizimini yanada takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi qarori doirasida xorijiy talabalar uchun viza muddatlarini uzaytirish, amaliyot o‘tash imkoniyatlarini kengaytirishga oid masalalar ham atroflicha muhokama qilindi.
Talabalarning murojaatlari har tomonlama ko‘rib chiqilishi, ular yuzasidan aniq va samarali chora-tadbirlar ishlab chiqilishi hamda bosqichma-bosqich amalga oshirilishi Rektor tomonidan aloxida ta’kidlandi.

В Национальном исследовательском университете "ТИИИМСХ" был организован открытый диалог ректора с иностранными студентами.
В ходе встречи студенты активно высказывали свои мнения и суждения по интересующим их вопросам. В частности, были выдвинуты вопросы и предложения по обеспечению литературой в учебном процессе, состоянию освоения предметов, условиям проживания в студенческих общежитиях, срокам виз, а также некоторым проблемам, возникающим в процессе поездки в свою страну.
Вместе с тем, в рамках постановления Президента Республики Узбекистан от 2 апреля 2026 года No ПП-122 "О мерах по дальнейшему совершенствованию системы подготовки инженеров сельского и водного хозяйства" были подробно обсуждены вопросы продления сроков виз для иностранных студентов и расширения возможностей прохождения
Ректор особо подчеркнул, что обращения студентов будут всесторонне рассмотрены, по ним будут разработаны и поэтапно реализованы конкретные и эффективные меры.
Такие открытые диалоги играют важную роль в своевременном выявлении проблем студенческой молодежи, защите ее интересов, дальнейшем улучшении качества образования и социальных условий.