“TIQXMMI” Milliy tadqiqot universitetida “O‘zbekgidroenergo” AJ bilan hamkorlik doirasida qator muhim tadbirlar o‘tkazildi.
Avvalo, ikki tomon o‘rtasida hamkorlik memorandumi imzolanib, ta’lim va ishlab chiqarish integratsiyasini yanada mustahkamlash, talabalar uchun amaliy imkoniyatlarni kengaytirish hamda ilmiy-innovatsion faoliyatni qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha kelishuvga erishildi. Mazkur hujjat talabalarning ishlab chiqarish amaliyotini samarali tashkil etish, bitiruvchilarni ish bilan ta’minlash, startap loyihalarni rivojlantirish va gidroenergetika sohasida zamonaviy bilimlarni joriy etishga xizmat qiladi.
Shuningdek, “O‘zbekgidroenergo” AJ boshqaruv raisi Islom Abduraxmonov universitet talaba-yoshlari bilan ochiq muloqot o‘tkazdi. Unda jamiyat faoliyati, istiqbolli loyihalar, amaliyot va ishga joylashish imkoniyatlari haqida batafsil ma’lumot berildi. Talabalar o‘zlarini qiziqtirgan savollar bilan faol ishtirok etib, taklif va tashabbuslarini bildirdilar. Iqtidorli talabalar uchun rag‘bat sifatida 10 ta HP noutbuk hamda 5 ta zamonaviy smartfon taqdim etildi.
Ochiq muloqot yakunida talabalar uchun qator amaliy qarorlar qabul qilindi. Jumladan, “Eng bilimdon kitobxon” tanlovini o‘tkazish, startap markazini tashkil etish, nomdor stipendiyalar sonini oshirish, amaliyot imkoniyatlarini kengaytirish, qurilish obyektlariga ekskursiyalar tashkil etish hamda talabalar uchun qo‘shimcha shart-sharoitlar yaratish belgilandi. Shu bilan birga, faol ishtirok etgan bir guruh talabalarni ish bilan ta’minlash bo‘yicha topshiriqlar berildi.
Tadbirlar doirasida “O‘zbekgidroenergo” AJ boshqaruv raisi va universitet rektori tomonidan manzarali daraxt ko‘chati ekilib, bu ikki tomonlama hamkorlikning ramziy ifodasi sifatida e’tirof etildi.
Mazkur hamkorlik ta’lim va ishlab chiqarish o‘rtasidagi aloqalarni mustahkamlash, yoshlarni qo‘llab-quvvatlash hamda ular uchun yangi imkoniyatlar yaratishga xizmat qiladi.

В Национальном исследовательском университете "ТИИИМСХ" в рамках сотрудничества с АО "Узбекгидроэнерго" проведен ряд важных мероприятий.
Прежде всего, между двумя сторонами был подписан меморандум о сотрудничестве и достигнута договоренность о дальнейшем укреплении интеграции образования и производства, расширении практических возможностей для студентов и поддержке научно-инновационной деятельности. Данный документ будет способствовать эффективной организации производственной практики студентов, трудоустройству выпускников, развитию стартап-проектов и внедрению современных знаний в сфере гидроэнергетики.
Также председатель правления АО "Узбекгидроэнерго" Ислам Абдурахмонов провел открытый диалог со студентами университета. Была представлена подробная информация о деятельности общества, перспективных проектах, возможностях стажировок и трудоустройства. Студенты активно участвовали с интересующими их вопросами, высказывали свои предложения и инициативы. В качестве поощрения талантливым студентам были вручены 10 ноутбуков HP и 5 современных смартфонов.
По итогам открытого диалога для студентов был принят ряд практических решений. В частности, решено провести конкурс "Самый знающий читатель," создать стартап-центр, увеличить количество престижных стипендий, расширить возможности стажировок, организовать экскурсии на строительные объекты и создать дополнительные условия для студентов. В то же время были даны поручения по трудоустройству группы активно участвовавших студентов.
В рамках мероприятий председатель правления АО "Узбекгидроэнерго" и ректор университета посадили декоративное дерево, что было признано символическим выражением двустороннего сотрудничества.
Данное сотрудничество служит укреплению связей между образованием и производством, поддержке молодежи и созданию для нее новых возможностей.