“TIQXMMI” Milliy tadqiqot universitetiga Turkmaniston Respublikasining O‘zbekistondagi Favqulodda va Muxtor Elchisi Shadurdi Meredov hamda elchixona attashesi Serdar Atanepesov tashrif buyurdi.
Tashrif doirasida bo‘lib o‘tgan uchrashuvda O‘zbekiston va Turkmaniston o‘rtasidagi do‘stona va o‘zaro manfaatli hamkorlik masalalari muhokama qilindi. Elchi universitetda tahsil olayotgan turkmanistonlik talabalar uchun yaratilgan shart-sharoitlar va ko‘rsatilayotgan e’tibor uchun minnatdorlik bildirdi. Shuningdek, turkman yoshlarining mazkur universitetni tanlayotgani uning xalqaro nufuzi ortib borayotganidan dalolat ekani qayd etildi.
Uchrashuv davomida turkmanistonlik talabalarning elchixona tomonidan tashkil etilayotgan madaniy tadbirlardagi faol ishtiroki yuqori baholandi. Shu bilan birga, Turkmanistonning Neytralitet bayrami munosabati bilan joriy yilning 20–25-may kunlari universitetda davra suhbati o‘tkazish taklifi ilgari surildi.
Muloqot chog‘ida Turkmaniston qishloq xo‘jaligi universiteti bilan talabalar amaliyoti va o‘zaro tajriba almashinuvi masalalari ham ko‘rib chiqildi. Universitet rektori, professor Bahodir Mirzayev tomonidan suv diplomatiyasi yo‘nalishida amalga oshirilayotgan ishlar, jumladan, mazkur sohada ajratilgan grant o‘rinlari haqida ma’lumot berildi.

Национальный исследовательский университет "ТИИИМСХ" посетили Чрезвычайный и Полномочный Посол Туркменистана в Республике Узбекистан Шадурды Мередов и атташе посольства Сердар Атанепесов.
На встрече, состоявшейся в рамках визита, обсуждались вопросы дружественного и взаимовыгодного сотрудничества между Узбекистаном и Туркменистаном. Посол выразил благодарность за созданные условия и оказываемое внимание туркменским студентам, обучающимся в университете. Также было отмечено, что тот факт, что туркменская молодежь выбирает данный университет, свидетельствует о его растущем международном авторитете.
В ходе встречи была дана высокая оценка активному участию туркменских студентов в культурных мероприятиях, организуемых посольством. В то же время было выдвинуто предложение провести круглый стол в университете 20-25 мая текущего года по случаю праздника нейтралитета Туркменистана.
В ходе диалога также были рассмотрены вопросы студенческой практики и взаимного обмена опытом с Туркменским сельскохозяйственным университетом. Ректор университета, профессор Баходир Мирзаев предоставил информацию о работе, проводимой в области водной дипломатии, в том числе о грантовых местах, выделенных в этой области.
Данный визит послужит дальнейшему укреплению образовательных, научных и культурных связей, выведению сотрудничества между двумя братскими народами на новый уровень.