2-kun. Xorijiy oliy ta’lim muassasalarining 3-xalqaro ta’lim ko‘rgazmasi: Dushanbe shahri.
Ta’lim ko‘rgazmasining 2-kunida Dushanbe shahridagi maktab bitiruvchilariga universitet jamoasi tоmоnidan ta’lim yo‘nalishlari, talabalarga yaratilgan sharoitlar to‘g‘risida ma’lumot berildi. Ko‘rgazmaning ikkinchi kunida Dushanbe shahrida joylashgan maktab va litseylarda tahsil olayotgan 15 mingdan ortiq bitiruvchilar ishtirok etdi. Tashrif buyuruvchilarga O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2026 yil 2 aprel kuni "Qishloq va suv xo‘jaligi muhandis kadrlarini tayyorlash tizimini yanada takomillashtirish to‘g‘risida"gi 122-sonli qarorida belgilangan "Xalqaro suv diplomatiyasi” magistratura mutaxassisligi to‘g‘risidagi ma’lumotlar berildi. Ko‘rgazma doirasida tashkil etilgan “Ta’lim sifati va xalqaro standartlar” mavzusida tashkil etilgan davra suxbatida ishtirokchilarga universitet to‘g‘risidagi taqdimot tanishtirildi.
Tojikistondagi favqulodda va muxtor elchimiz I.Ergashev bilan Tojikistonlik yoshlarni universitetga jalb qilish imkoniyatlari muhokama qilindi.

День 2. 3-я Международная образовательная выставка зарубежных высших учебных заведений: город Душанбе.
Во второй день образовательной выставки выпускникам школ города Душанбе коллективом университета была предоставлена информация о направлениях образования, условиях, созданных для студентов. Во второй день выставки приняли участие более 15 тысяч выпускников школ и лицеев, расположенных в городе Душанбе. Посетителям была предоставлена информация о специальности магистратуры "Международная водная дипломатия," определенной постановлением Президента Республики Узбекистан от 2 апреля 2026 года No 122 "О дальнейшем совершенствовании системы подготовки инженерных кадров сельского и водного хозяйства." В ходе круглого стола на тему "Качество образования и международные стандарты," организованного в рамках выставки, участникам была представлена презентация университета.
С нашим Чрезвычайным и Полномочным Послом в Таджикистане И.Эргашевым обсуждены возможности привлечения таджикской молодежи в университет.