"Oliygoh Kubogi" tanlovlariga start berildi
Ushbu tanlov, O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti rahbarligida 2024-yil 20-iyun kuni o‘tkazilgan kengaytirilgan videoselektor yig‘ilishida belgilangan muhandislik yo‘nalishlarida kadrlar tayyorlash vazifalari, shuningdek, 2025-yil 14-fevral kuni yoshlar bilan o‘tkazilgan ochiq muloqotda ilgari surilgan tashabbuslar ijrosi doirasida amalga oshirilmoqda.
Ochilish marosimida tanlovda ro'yxatdan o'tgan talabalar, professor-o'qituvchilar hamda universitet rahbariyati ishtirok etdi.
Tadbirni universitet Ilmiy ishlar va innovatsiyalar bo‘yicha prorektori Shokirov Shuxrat Sobirovich ochib berdi.
"Oliygoh Kubogi" musobaqasi doirasida universitet talabalari o'rtasida:
- Qishloq xo‘jaligi innovatsion texnikalari;
- Sun’iy intellekt;
- Kiberxavfsizlik;
- 3D modellashtirish bo'yicha tanlovlar o‘tkazilmoqda.
Ochilish marosimida so‘zga chiqqanlar mazkur tanlov yoshlarning ilm-fanga bo‘lgan qiziqishini oshirish, ularning innovatsion g‘oyalarini qo‘llab-quvvatlash hamda amaliy loyihalarni rivojlantirishda muhim ahamiyat kasb etishini alohida ta’kidladilar.
Ta’kidlanganidek, ushbu tanlov iqtidorli talabalarni aniqlash, ularni rag‘batlantirish va kelgusida istiqbolli startap loyihalarni shakllantirish uchun muhim platforma vazifasini o‘taydi.
“Oliygoh kubogi” tanlovi bir necha bosqichda o‘tkazilib, unda g‘olib bo‘lgan ishtirokchilar munosib taqdirlanadi.
Har yili an'anaviy tarzda tashkil etib kelinayotgan ushbu tadbirlar mamlakatimizda muhandislik sohasini rivojlantirish, yoshlarni zamonaviy texnologiyalarga keng jalb etish hamda innovatsion fikrlashni rag‘batlantirishga qaratilgan.

Стартовали соревнования "Кубок университета"
В Национальном исследовательском университете "ТИИИМСХ" стартовал конкурс "Кубок университета," организуемый в рамках "Месячника инженерии." Данный конкурс организуется в целях развития инновационного мышления молодежи, поддержки ее научно-технического потенциала и укрепления практических навыков в области современных технологий.
Данный конкурс проводится в рамках реализации задач по подготовке кадров по инженерным направлениям, определенных на расширенном видеоселекторном совещании под руководством Президента Республики Узбекистан 20 июня 2024 года, а также инициатив, выдвинутых в ходе открытого диалога с молодежью 14 февраля 2025 года.
В церемонии открытия приняли участие студенты, зарегистрировавшиеся на конкурс, профессорско-преподавательский состав и руководство университета.
Мероприятие открыл проректор по научной работе и инновациям университета Шокиров Шухрат Собирович.
В рамках соревнований "Кубок вуза" среди студентов университета:
- Инновационная сельскохозяйственная техника;
- Искусственный интеллект;
- Кибербезопасность;
- Проводятся конкурсы по 3D моделированию.
Выступившие на церемонии открытия особо отметили, что данный конкурс играет важную роль в повышении интереса молодежи к науке, поддержке их инновационных идей и развитии практических проектов.
Отмечалось, что данный конкурс служит важной платформой для выявления талантливых студентов, их стимулирования и формирования перспективных стартап-проектов в будущем.
Конкурс "Кубок университета" проводится в несколько этапов, победители будут достойно награждены.
Эти мероприятия, традиционно проводимые ежегодно, направлены на развитие инженерной отрасли в нашей стране, широкое привлечение молодежи к современным технологиям и стимулирование инновационного мышления.