Amir Temur tavalludining 690-yilligiga bag‘ishlangan haftalik tadbirlarining tantanali ochilish marosimi bo‘lib o‘tdi.
06.04.2026
2026-yilning 7-aprel kuni “TIQXMMI” Milliy tadqiqot universitetida Yoshlar bilan ishlash, ma’naviyat va ma’rifat bo‘limi hamda Gumanitar fanlar kafedrasi tomonidan buyuk sarkarda va davlat arbobi Amir Temur tavalludining 690-yilligiga bag‘ishlangan haftalik tadbirlarining tantanali ochilish marosimi bo‘lib o‘tdi.
Mazkur tadbirda temurshunos olimlar va tadqiqotchilar, taniqli rejissyor va aktyorlar, universitet rahbariyati, professor-o‘qituvchilar, talabalar hamda keng jamoatchilik vakillari ishtirok etdi. Ochilish marosimida Amir Temurning boy tarixiy merosi, davlatchilikni rivojlantirishdagi ulkan hissasi va yosh avlod tarbiyasidagi ahamiyati alohida ta’kidlandi.
Tadbirda taklif etilgan mehmonlar tomonidan buyuk sohibqironning hayot yo‘li, davlat ishlari siyosati, harbiy yurishlari ma’lumotlar berildi. Uning dunyo tarixida tutgan o‘rni borasida atroflicha fikr yuritildi va mamlakatimizda bugungi kunda adolat tamoyili asosida olib borilayotgan jihatlarga mosligi atroflicha tahlil etildi.
Shuni alohida ta’kidlash kerakki, haftalik doirasida ma’ruzalar, ma’naviy-ma’rifiy uchrashuvlar, ko‘rgazmalar va turli tanlovlar tashkil etilishi rejalashtirilgan bo‘lib, ular orqali talabalarning tarixiy ongini yuksaltirish, milliy qadriyatlarga hurmat ruhini mustahkamlash ko‘zda tutilgan.

Состоялась торжественная церемония открытия недели мероприятий, посвященной 690-летию со дня рождения Амира Темура.
06.04.2026
7 апреля 2026 года в Национальном исследовательском университете "ТИИИМСХ" состоялось торжественное открытие еженедельных мероприятий, посвященных 690-летию со дня рождения великого полководца и государственного деятеля Амира Темура, организованных отделом по работе с молодежью, духовности и просветительства и кафедрой гуманитарных наук.
В мероприятии приняли участие ученые-темуроведы и исследователи, известные режиссеры и актеры, руководство университета, преподаватели, студенты и представители широкой общественности. На церемонии открытия особо отмечалось богатое историческое наследие Амира Темура, его огромный вклад в развитие государственности и значение в воспитании молодого поколения.
На мероприятии приглашенные гости рассказали о жизненном пути великого Сахибкирана, политике государственных дел, военных походах. Было подробно обсуждено его место в мировой истории и всесторонне проанализировано его соответствие аспектам, проводимым сегодня в нашей стране на основе принципа справедливости.
Следует отметить, что в рамках недели запланированы лекции, духовно-просветительские встречи, выставки и различные конкурсы, которые направлены на повышение исторического сознания студентов и укрепление духа уважения к национальным ценностям.