Loyiha doirasida universitetga zamonaviy kompyuterlar va o‘quv-laboratoriya uskunalari olib kelinib, ular to‘liq o‘rnatildi hamda amaliy foydalanishga topshirildi.
Joriy yilning 1-aprel kuni Xalqaro Treningning birinchi bosqichi o‘tkazildi. 2026-yil 1-aprel kuni trening dasturining birinchi kuni bo‘lib o‘tdi. Mashg‘ulotlar Koreya–O‘zbekiston Treyning o‘quv markazida tashkil etildi.
Treningni Keimyung College University professori Jongrib Ha olib bordi. Unda universitet professor-o‘qituvchilari hamda shu yo'nalishda taxsil oluvchi talabalari,tadqiqotchilar faol ishtirok etdilar.
Trening dasturi  Janubiy Koreyadan loyiha menejeri Yelim Kim hamda " O'zbekistondan  " Ingliz tili" kafedrasi dotsenti Go‘zal Eshchanova tomonidan tashkil etildi.
Birinchi kun davomida ishtirokchilar:
• pnevmatik uskunalar bilan ishlash asoslari
• zamonaviy texnologiyalarni amaliy qo‘llash
• yangi o‘rnatilgan qurilmalar imkoniyatlari
• bo‘yicha nazariy va amaliy bilimlarga ega bo‘ldilar.
Amaliy yo‘naltirilgan mashg‘ulotlar Trening jarayonida aynan loyiha doirasida keltirilgan yangi uskunalar va jihozlardan foydalanildi. Bu esa ishtirokchilarga zamonaviy texnikalar bilan bevosita ishlash imkonini yaratdi.
Shuningdek, trening doirasida Ingliz tili kafedrasi dotsenti Go‘zal Eshchanova tomonidan mehmonlar uchun universitet bo‘ylab qisqa tanishtiruv (tur) tashkil etildi.
Mazkur trening universitetda xalqaro hamkorlikni rivojlantirish, shuningdek, talabalar va professor-o‘qituvchilarning kasbiy kompetensiyalarini oshirishda muhim ahamiyat kasb etadi.

В рамках международного проекта LUPIC в нашем университете была организована программа обучения корейскими экспертами.
1 апреля текущего года в Национальном исследовательском университете "Ташкентский институт инженеров ирригации и механизации сельского хозяйства" в рамках международного проекта LUPIC (Leading Universities Project for International Cooperation) была организована важная программа практического тренинга.
Данный проект реализуется совместно с университетом Keimyung College University (Южная Корея) и нашим университетом. В этом проекте ректор нашего университета Б. Мирзаев работает в качестве местного координатора проекта.
В рамках проекта в университет были доставлены современные компьютеры и учебно-лабораторное оборудование, которое было полностью установлено и введено в эксплуатацию.
Первый этап Международного тренинга состоялся 1 апреля этого года. Первый день программы тренинга состоялся 1 апреля 2026 года. Занятия были организованы в Корейско-Узбекском учебном центре Трей.
Тренинг провел профессор Jongrib Ha из Keimyung College University. В нем приняли активное участие профессорско-преподавательский состав университета, а также студенты и исследователи, обучающиеся в этой области.
Программа тренинга была организована менеджером проекта Елим Ким из Южной Кореи и доцентом кафедры "Английский язык" Гузаль Эшчановой из Узбекистана.
В течение первого дня участники:
- основы работы с пневматическим оборудованием
- практическое применение современных технологий
- возможности вновь установленных устройств
- получили теоретические и практические знания.
Практико-ориентированные занятия В процессе обучения использовалось новое оборудование и инструменты, привезенные в рамках проекта. Это позволило участникам напрямую работать с современной техникой.
Также в рамках тренинга доцент кафедры английского языка Гузаль Эшчанова организовала для гостей краткую презентацию (тур) по университету.
Данный тренинг играет важную роль в развитии международного сотрудничества в университете, а также в повышении профессиональных компетенций студентов и преподавателей.