2026-yilning 24–30-mart kunlari universitetimizda “Gidromeliorativ tizimlardan foydalanish” kafedrasida qishloq xoʻjaligi va suv resurslarini boshqarishda zamonaviy texnologiyalarni qoʻllashga bagʻishlangan nufuzli xalqaro kurs boʻlib oʻtdi. “Yarim qurgʻoqchil hududlarda qishloq xoʻjaligi suv resurslarini boshqarish va iqlim oʻzgarishi uchun masofadan zondlash va GIS ilovalari” deb nomlangan ushbu oʻquv dasturini Italiyaning Padova universiteti (QS reytingida 233-o‘rin) professori Paolo Tarolli va doktor Aurora Ghirardelli tomonidan olib borildi.
Ushbu kurs global iqlim oʻzgarishi sharoitida yarim qurgʻoqchil hududlarda ayniqsa O’zbekistonda suv resurslarini ilmiy asosda samarali boshqarish yoʻllarini oʻrgatishga qaratildi. Ishtirokchilar zamonaviy masofadan zondlash va GIS (QGIS, Google Earth Engine) texnologiyalaridan foydalangan holda quyidagi yangi bilim va koʻnikmalarni oʻzlashtirdilar:
Indekslarni hisoblash va tahlil qilish: Ishtirokchilar ochiq manbali maʼlumotlar bazalari orqali NDVI (oʻsimliklar rivojlanishi), Aridlik indeksi (P/PET), VHI (vegetatsiya davrida) va tuproq tuzlanish indekslarini hisoblashni oʻrgandilar.
Monitoring tizimi: Qurgʻoqchilik senariylarini modellashtirish, oʻsimliklar stressini kuzatish va tuproq holatini fazoviy tahlil qilish boʻyicha amaliy mashgʻulotlar oʻtkazildi.
Google Earth Engine imkoniyatlari: Zamonaviy bulutli platformalar yordamida katta hajmdagi sunʼiy yoʻldosh maʼlumotlarini qayta ishlashning amaliy usullari koʻrsatib berildi.
Kurs davomida nazariy bilimlar bevosita amaliyot bilan bogʻlandi. Kurs yakunida talabalar oʻz guruh loyihalarini taqdim etdilar, unda qishloq xoʻjaligi suv resurslarini boshqarish boʻyicha aniq ilmiy yechimlar muhokama qilindi.
Ushbu kurs bitiruvchilari endilikda qurgʻoqchilikni monitoring qilish, ekinlar rivojlanishi baholash va tuproq sho’rlanishini masofadan turib tahlil qilish boʻyicha xalqaro standartlarga mos koʻnikmalarga ega boʻldilar. Bu esa mamlakatimiz qishloq xoʻjaligini raqamlashtirish va iqlim oʻzgarishiga moslashish jarayonlarida muhim qadam boʻlib xizmat qiladi.
Universitetimiz jamoasi nomidan professor Paolo Tarolli va doktor Aurora Ghirardelliga samarali hamkorlik uchun minnatdorchilik bildiramiz!

В Национальном исследовательском университете "ТИИИМСХ" завершился международный курс с участием итальянских ученых
24-30 марта 2026 года в нашем университете на кафедре "Эксплуатация гидромелиоративных систем" состоялся престижный международный курс, посвященный применению современных технологий в управлении сельским хозяйством и водными ресурсами. Данная учебная программа под названием "Дистанционное зондирование и ГИС-приложения для управления сельскохозяйственными водными ресурсами и изменения климата в полузасушливых регионах" была проведена профессором Паоло Таролли и доктором Аврору Гхирарделли из Университета Падова в Италии (233-е место в рейтинге QS).
Данный курс направлен на обучение путям эффективного управления водными ресурсами на научной основе в полузасушливых регионах, особенно в Узбекистане, в условиях глобального изменения климата. Участники получили новые знания и навыки с использованием современных технологий дистанционного зондирования и ГИС (QGIS, Google Earth Engine):
Расчет и анализ индексов: Участники научились рассчитывать индексы NDVI (развитие растений), индекс засушливости (P/PET), VHI (в течение вегетационного периода) и индекс засоления почв через базы данных с открытым исходным кодом.
Система мониторинга: проведены практические занятия по моделированию сценариев засухи, наблюдению за стрессом растений и пространственному анализу состояния почвы.
Возможности Google Earth Engine: Продемонстрированы практические методы обработки больших объемов спутниковых данных с использованием современных облачных платформ.
В ходе курса теоретические знания были непосредственно связаны с практикой. В конце курса студенты представили свои групповые проекты, в которых обсуждались конкретные научные решения по управлению сельскохозяйственными водными ресурсами.
Выпускники этого курса теперь приобрели навыки, соответствующие международным стандартам мониторинга засухи, оценки развития сельскохозяйственных культур и дистанционного анализа засоления почвы. Это послужит важным шагом в процессах цифровизации сельского хозяйства нашей страны и адаптации к изменению климата.
От имени коллектива нашего университета мы благодарим профессора Паоло Таролли и доктора Аврору Гхирарделли за плодотворное сотрудничество!