#Ma`naviy va tashkiliy #Rektordan #Yangilik
Shuningdek, shu kunning o‘zida yana 15 nafar 3-bosqich talabalari Jizzax viloyati Zarbdor tumani hududidan o‘tgan DM-3 kanali negizida barpo etilayotgan suv uzatish tizimlari, jumladan, nasos stansiyalari orqali suv yetkazib beruvchi magistral quvur tarmoqlari, 2 ta mavjud podstansiya quvvatini oshirish hamda 3 ta yangi nasos stansiyasini qurish ob’ektlarida amaliyot o‘tash uchun maxsus transportlar orqali yo‘l oldilar.
Talabalarni jo‘natish jarayoni yuqori saviyada tashkil etildi. Xususan, “O‘zbekgidroenergo” AJ tomonidan barcha tashkiliy masalalarga alohida e’tibor qaratilib, talabalarning xavfsiz va qulay safar qilishi uchun zarur shart-sharoitlar yaratildi.
Shu bilan birga, mas’ul mutaxassislar tomonidan amaliyotni tashkil etish tartibi, xavfsizlik texnikasi qoidalari hamda ishlab chiqarish intizomi yuzasidan atroflicha tushuntirishlar berildi.
Mazkur dual ta’lim doirasidagi ishlab chiqarish amaliyotlari talabalarning nazariy bilimlarini amaliy ko‘nikmalar bilan mustahkamlash, ularni zamonaviy texnologiyalar va ishlab chiqarish jarayonlari bilan yaqindan tanishtirish, shuningdek, ilm-fan va ishlab chiqarish o‘rtasidagi integratsiyani yanada kuchaytirishga xizmat qiladi.

Для студентов Национального исследовательского университета "ТИИИМСХ" запущена новая форма двойного обучения - долгосрочная производственная практика.
Действует поручение Президента Республики Узбекистан от 10.03.2026 г.:
28 марта текущего года 25 студентов 3-го курса факультета гидротехнического строительства отправились через Северный вокзал Ташкента для прохождения 6-месячной производственной практики на объектах каскада Нарынских ГЭС на основе дуального обучения.
Кроме того, в тот же день еще 15 студентов 3-го курса отправились на специальный транспорт для прохождения практики на объектах строительства систем водоснабжения, включая магистральные трубопроводы, подающие воду через насосные станции, на базе канала ДМ-3, проходящего через Зарбдорский район Джизакской области, для увеличения мощности двух существующих подстанций и строительства трех новых насосных станций.
Процесс отправки студентов был организован на высоком уровне. В частности, АО "Узбекгидроэнерго" уделило особое внимание всем организационным вопросам и создало необходимые условия для безопасного и комфортного путешествия студентов.
Вместе с тем, ответственные специалисты дали подробные разъяснения по порядку организации практики, правилам техники безопасности и производственной дисциплине.
Производственная практика в рамках данного дуального образования служит укреплению теоретических знаний студентов практическими навыками, ознакомлению их с современными технологиями и производственными процессами, а также дальнейшему укреплению интеграции науки и производства.