“Toshkent irrigatsiya va qishloq xo‘jaligini mexanizatsiyalash muhandislari instituti” milliy tadqiqot universiteti va Sarbon universiteti o‘rtasidagi o‘zaro hamkorlik to‘g‘risidagi memorandum imzolandi.
#Yangilik #Ma`naviy va tashkiliy #Xalqaro hamkorlik
2026 yil 24 mart kuni “Toshkent irrigatsiya va qishloq xo‘jaligini mexanizatsiyalash muhandislari instituti” milliy tadqiqot universiteti va Sarbon universiteti o‘rtasidagi o‘zaro hamkorlik to‘g‘risidagi memorandum imzolandi.
Hamkorlik doirasida “Toshkent irrigatsiya va qishloq xo‘jaligini mexanizatsiyalash muhandislari instituti” milliy tadqiqot universiteti “Professional ta’lim” kafedrasi mudiri D.I. Muqumova hamda Sarbon universitetining “Ijtimoiy-gumanitar fanlar” kafedrasi mudiri J.G‘.Inayatov  kafedralari o‘rtasida ilmiy-pedagogik aloqalarni rivojlantirish yuzasidan kelishildi. Bunda asosiy e’tibor yuqori malakali kadrlar tayyorlash, professor-o‘qituvchilarning tajriba almashinuvi hamda o‘quv-uslubiy axborot almashinuviga qaratildi.
Hamkorlik memorondumi zamonaviy TIQXMMI MTUning yetakchi professor-o‘qituvchilari tomonidan Sarbon universiteti talabalari uchun maxsus ma’ruzalar va mahorat darslarini tashkil etish va raqamli iqtisodiyot, suv resurslarini boshqarishda innovatsiyalar va zamonaviy menejment mavzularida qo‘shma konferensiya hamda seminarlar tashkil etishni maqsad qilgan.
Xulosa o‘rnida shuni aytish mumkinki, davlat va nodavlat oliy ta’lim muassasalari o‘rtasida o‘zaro manfaatli strategik sheriklik platformasi yaratildi hamda oliy ta’lim tizimida raqobat muhitini shakllantirish va ta’lim sifatini xalqaro standartlarga yaqinlashtirish bo‘yicha amaliy qadamlar tashlandi.

Подписан меморандум о сотрудничестве между Национальным исследовательским университетом "Ташкентский институт инженеров ирригации и механизации сельского хозяйства" и Университетом Сарбон.
#Новость #Культурные и организационное #Международное сотрудничество
24 марта 2026 года был подписан меморандум о сотрудничестве между Национальным исследовательским университетом "Ташкентский институт инженеров ирригации и механизации сельского хозяйства" и Университетом Сарбон.
В рамках сотрудничества достигнута договоренность о развитии научно-педагогических связей между кафедрами заведующей кафедрой "Профессиональное образование" Национального исследовательского университета "Ташкентский институт инженеров ирригации и механизации сельского хозяйства" Д.И. Мукумовой и заведующей кафедрой "Социально-гуманитарных наук" Университета Сарбон Ж.Г.Инаятова. Основное внимание было уделено подготовке высококвалифицированных кадров, обмену опытом профессоров и преподавателей, а также обмену учебно-методической информацией.
Меморандум о сотрудничестве направлен на организацию специальных лекций и мастер-классов для студентов Университета Сарбон ведущими преподавателями современного НИУ ТИИИМСХ и организацию совместных конференций и семинаров по цифровой экономике, инновациям в управлении водными ресурсами и современному менеджменту.
В заключение можно сказать, что создана платформа взаимовыгодного стратегического партнерства между государственными и негосударственными высшими учебными заведениями, а также предприняты практические шаги по формированию конкурентной среды в системе высшего образования и приближению качества образования к международным стандартам.