Talabalar uchun amaliy mashg‘ulot- nazariya va amaliyot uyg‘unligi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2023-yil 3-iyuldagi PQ-200-sonli “Ma’muriy islohotlar doirasida oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar sohasida davlat boshqaruvini samarali tashkil qilish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi qarorida oliy ta’lim tizimini takomillashtirish, ta’lim yo‘nalishlarini iqtisodiyotning ilg‘or tarmoqlari ehtiyojlariga moslashtirish, talabalarning nazariy bilimlarini amaliyot bilan mustahkamlash hamda ularning kasbiy tayyorgarlik darajasini oshirish kabi muhim vazifalar belgilangan.
Mazkur vazifalar ijrosini ta’minlash maqsadida 60710500 – Elektr muhandisligi ta’lim yo‘nalishining 2-bosqich 206-guruh talabalari “Elektrotexnologiya va elektr uskunalar ekspluatatsiyasi” kafedrasi dotsenti Yunusov Rustam Farikovich rahbarligida Chirchiq-Ohangaron irrigatsiya tizimlari havza boshqarmasi huzuridagi Toshkent viloyati Nasos stansiyalari va energetika boshqarmasiga tashrif buyurdilar.
Tashrif davomida Avtomatika va nazorat-o‘lchov apparaturalari bo‘limi boshlig‘i Sh.N. Kaybullaev tomonidan boshqarmaning tashkil topish tarixi, asosiy faoliyat yo‘nalishlari, xodimlarning xizmat vazifalari haqida batafsil ma’lumot berildi. Shuningdek, Toshkent viloyatidagi nasos stansiyalarining joylashuvi hamda ularning bir chiziqli elektr ta’minoti sxemalari tushuntirildi.
Talabalar uchun ishlab chiqarish jarayonlariga oid muhim bilim va ko‘nikmalarni shakllantirish maqsadida ularga nasos stansiyalarida ishga qabul qilish tartibi, mehnatni muhofaza qilish hamda texnika xavfsizligi qoidalari bilan tanishtirildi.
Amaliy mashg‘ulotlar davomida talabalar boshqarma tarkibidagi bo‘lim va sexlarda nasos agregatlari, turli markadagi sinxron, qisqa tutashtirilgan va fazaviy rotorli asinxron elektr dvigatellari hamda transformatorlarni kapital ta’mirlash texnologiyalari bilan yaqindan tanishdilar. Shuningdek, elektr mashinalarining stator va rotor chulg‘amlari hamda mexanik qismlarini ta’mirlashda qo‘llaniladigan elektrotexnik materiallar, zamonaviy o‘lchov asboblari, stanok va maxsus moslamalarning ishlash jarayonlari o‘rganildi.
Bundan tashqari, talabalar nasos stansiyalaridagi yoqilg‘i punktlari va elektr xavfsizlik inshootlari, xususan, erlash konturlarining tashkil etilishi va ishlash prinsiplari bilan tanishdilar. Yordamchi xo‘jalik faoliyati ham ko‘zdan kechirildi.
Tashrif yakunida talabalar boshqarma qoshidagi batimetrik markaz faoliyati, uning asosiy vazifalari hamda suv havzalarida o‘lchov va sinov ishlarini amalga oshirishda qo‘llaniladigan zamonaviy asbob-uskunalar bilan tanishdilar.

Практическое занятие для студентов - сочетание теории и практики
В постановлении Президента Республики Узбекистан от 3 июля 2023 года No-ПП-200 "О мерах по эффективной организации государственного управления в сфере высшего образования, науки и инноваций в рамках административных реформ" определены такие важные задачи, как совершенствование системы высшего образования, адаптация направлений образования к потребностям передовых отраслей экономики, закрепление теоретических знаний студентов практикой и повышение уровня их профессиональной подготовки.
В целях обеспечения выполнения этих задач студенты 206 группы 2 курса направления образования 60710500 - Электротехника под руководством доцента кафедры "Электротехнология и эксплуатация электрооборудования" Юнусова Рустама Фариковича посетили Управление насосных станций и энергетики Ташкентской области при Чирчик-Ахангаранском бассейновом управлении ирригационных систем.
В ходе визита начальник отдела автоматики и контрольно-измерительной аппаратуры Ш.Н. Кайбуллаев подробно рассказал об истории создания управления, основных направлениях деятельности, служебных обязанностях сотрудников. Также были разъяснены расположение насосных станций в Ташкентской области и схемы их однолинейного электроснабжения.
В целях формирования у студентов важных знаний и навыков, связанных с производственными процессами, они были ознакомлены с порядком приема на работу на насосных станциях, правилами охраны труда и техники безопасности.
В ходе практических занятий студенты ознакомились с технологиями капитального ремонта насосных агрегатов, асинхронных электродвигателей с синхронным, короткозамкнутым и фазным ротором различных марок, а также трансформаторов в отделах и цехах управления. Также были изучены электротехнические материалы, современные измерительные приборы, станки и специальные устройства, используемые при ремонте обмоток статора и ротора, а также механических частей электрических машин.
Кроме того, студенты ознакомились с топливными пунктами и сооружениями электробезопасности на насосных станциях, в частности, с организацией и принципами работы контуров заземления. Также была проведена проверка деятельности подсобного хозяйства.
По окончании визита студенты ознакомились с деятельностью батиметрического центра при управлении, его основными задачами и современным оборудованием, используемым при проведении измерительных и испытательных работ в водоемах.
Данный визит сыграл важную роль в укреплении теоретических знаний студентов, непосредственном наблюдении за производственными процессами и подготовке к будущей профессиональной деятельности.