Ona- muqaddas timsol
Ma’lumki, elimizga bahor fasli kirib kelishi bilan bayramona tadbirlar boshlanib ketadi. Shu munosabat bilan joriy yilning 2-mart kuni «TIQXMMI» Milliy tadqiqot universiteti, “Gidromelioratsiya” fakultetida xalqaro xotin-qizlar kuniga bag’ishlangan  “Ona-muqaddas timsol” mavzusida tadbir tashkil etildi.
Tadbir  mexmonlari:
1.O‘zbekiston yozuvchilar uyushmasi ham jurnalistlar uyushmasi  aʼzosi, "Do‘stlik" ordeni sohibi, Oltin qalamsohibi, "Lashkarbegi" MFY Nuroniylar Kengashi aʼzosi Abdusamatova Muqaddas Solixovna,
2. Dustlik ordeni sohibasi Mirzo Ulugbek tuman Nuroniy jamoatchilik kengashi azosi Irgasheva Marxamat Raxmanovna,
3. 2-darajali Mehnat faxriysi medali sohibasi Mirzo Ulug‘bek tuman Buvijonlar maktabi jamaot  kengashi raisi Abdulayeva Nasiba Ziyamitdinovna,
4. Pedagog Lashkarbegi  MFY Nuroniylar Kengashi raisi, Tuman Kengash aʼzosi  Rasuli Zulfiya Masharipovnalar tashrif  buyurishdi.
Tadbir fakultet dekani J. Ishchanov tomonidan bayramona ochib berildi. Universitet xotin qizlar masalalari bo’yicha rektor maslahatchisi U. Ravshanovna  va mehmonlar tomonidan  Xalqaro xotin-qizlar kuni — bu ayollarning ijtimoiy, iqtisodiy, madaniy va siyosiy yutuqlariga bag‘ishlangan global kun bo’lib, bu  kun 8-martda butun dunyoda keng nishonlanishi va eng qadrli bayram ekanligini ta’kidlab o’tishdi.
Bunday tadbirlar talabalar qalbida ona yurtga, ayollarimizga hurmat va ehtirom ko‘rsatish, milliy g‘urur va vatanparvarlik hissini yanada kuchaytiradi.

Мать - священный символ
Как известно, с приходом весны в нашу страну начинаются праздничные мероприятия. В связи с этим 2 марта текущего года на факультете "Гидромелиорация" Национального исследовательского университета "ТИИИМСХ" было организовано мероприятие на тему "Мать - священный символ," посвященное Международному женскому дню.
Гости мероприятия:
1. Член Союза писателей Узбекистана и Союза журналистов, кавалер ордена "Дустлик," обладательница "Золотого пера," член Совета ветеранов МСГ "Лашкарбеги" Абдусаматова Мукаддас Солиховна,
2. Кавалер ордена "Дустлик," член Общественного совета "Нуроний" Мирзо-Улугбекского района Иргашева Мархамат Рахмановна,
3. Обладательнице медали "Меҳнат фахрийси" 2 степени Абдулаевой Насибе Зиямитдиновне, председателю Общественного совета школы бабушек Мирзо-Улугбекского района
4. Приехала Расули Зульфия Машариповна, председатель Совета старейшин махалли "Лашкарбеги," член районного Совета.
Мероприятие было торжественно открыто деканом факультета Ж. Ишчановым. Советник ректора университета по вопросам женщин У. Равшановна и гости отметили, что Международный женский день - это глобальный день, посвященный социальным, экономическим, культурным и политическим достижениям женщин, который широко отмечается во всем мире 8 марта и является самым ценным праздником.
Такие мероприятия еще больше укрепляют в сердцах студентов чувство уважения и почтения к Родине, нашим женщинам, национальной гордости и патриотизма.