TIQXMMI” Milliy tadqiqot universitetida “Yangi O‘zbekiston islohotlari va tarix falsafasining dolzarb masalalari” mavzusida respublika ilmiy-amaliy konferensiyasi bo‘lib o‘tdi.
28.02.2026
Bugun 27 fevral kuni “TIQXMMI” Milliy tadqiqot universitetida “Yangi O‘zbekiston islohotlari va tarix falsafasining dolzarb masalalari” mavzusida respublika ilmiy-amaliy konferensiyasi bo‘lib o‘tdi. Tadbirda universitet rahbariyati, professor-o‘qituvchilar, davlat va jamoat tashkilotlari vakillari, yetuk olimlar, tadqiqotchilar, talabalar hamda ommaviy axborot vositalari vakillari ishtirok etdi.
Anjumanni universitet rektori Mirzaev Bahodir Suyunovich ochib berdi. U o‘z nutqida Yangi O‘zbekistonni barpo etish jarayonida jamiyatning ijtimoiy, iqtisodiy, siyosiy, huquqiy va ma’naviy sohalarida amalga oshirilayotgan islohotlar, yangicha tafakkur va dunyoqarash zarurati, shuningdek, inson kapitali, fan, ta’lim va innovatsiyalarning ustuvor ahamiyati haqida atroflicha to‘xtaldi. Shu bilan birga, tarix falsafasini bugungi avlod ongiga singdirish dolzarb vazifalardan biri ekanini ta’kidladi.
Anjuman davomida Yangi O‘zbekistonni barpo etish jarayonining tarixiy-falsafiy, ijtimoiy va ma’naviy jihatlariga bag‘ishlangan asosiy ma’ruzalar tinglandi. Jumladan, O‘zbekiston Respublikasi Fanlar Akademiyasi akademigi, Profi University rektori, psixologiya fanlari doktori, professor Shoumarov G‘ayrat Baxromovich “Yangi O‘zbekiston psixologiyasining dolzarb masalalari” mavzusida ma’ruza qildi. Qatag‘on qurbonlari xotirasi davlat muzeyi direktori,tarix fanlari doktori, professor Hasanov Baxtiyor Vahapovich Yangi O‘zbekiston islohotlarini tarix falsafasi nuqtai nazaridan tahlil qildi.
Shuningdek, O‘zbekiston Respublikasi Prizidenti huzuridagi Davlat siyosat va boshqaruv akademiyasi professori, sotsiologiya fanlari doktori Bekmuradov Mansur Bobomurodovich shukronalik tamoyilining ijtimoiy-ma’naviy ahamiyati haqida fikr bildirdi. Mirzo O‘lug‘bek nomidagi O‘zbekiston Milliy universiteti Tarix fakulteti dekani, siyosiy fanlar doktori, professor Muminov Alisher G‘afforovich mamlakat rahbariyati tomonidan ilgari surilayotgan global taraqqiyot modeliga to‘xtaldi. Respublika Ma’naviyat va ma’rifat markazi huzuridagi Ijtimoiy-ma’naviy tadqiqotlar instituti direktor o‘rinbosari, pedagogika fanlari doktori, professor Quronov Muhammadjon Prezident murojaatining proaktiv ma’naviyat metodologiyasi sifatidagi ahamiyatini yoritib berdi. “TIQXMMI” Milliy tadqiqot universiteti “Gumanitar fanlar” kafedrasi professori, falsafa fanlari doktori Nazarov Qiyom Normirzaevich esa Yangi O‘zbekistonning 2026 yil faoliyat dasturining innovatsion taraqqiyotdagi o‘rniga e’tibor qaratdi.
Ilmiy-amaliy konferensiya yuqori saviyada tashkil etildi va unda bildirilgan fikr hamda xulosalar Yangi O‘zbekistonni barpo etish jarayonida tarix va falsafa fanlarining muhim o‘rnini yana bir bor namoyon etdi.

Национальном исследовательском университете "ТИИМСХ" состоялась республиканская научно-практическая конференция на тему "Реформы Нового Узбекистана и актуальные вопросы философии истории."
Сегодня, 27 февраля, в Национальном исследовательском университете "ТИИМСХ" состоялась республиканская научно-практическая конференция на тему "Реформы Нового Узбекистана и актуальные вопросы философии истории." В мероприятии приняли участие руководство университета, профессорско-преподавательский состав, представители государственных и общественных организаций, ведущие ученые, исследователи, студенты и представители средств массовой информации.
Конференцию открыл ректор университета Мирзаев Баходир Суюнович.
В своем выступлении он подробно остановился на реформах, проводимых в
социальной, экономической, политической, правовой и духовной сферах общества в
процессе построения Нового Узбекистана, необходимости нового мышления и
мировоззрения, а также на приоритетном значении человеческого капитала, науки,
образования и инноваций. В то же время он подчеркнул, что одной из актуальных
задач является внедрение философии истории в сознание сегодняшнего поколения.
В ходе конференции были заслушаны основные доклады, посвященные историко-философским, социальным и духовным аспектам процесса построения Нового Узбекистана. В частности, академик Академии наук Республики Узбекистан, ректор Profi University, доктор психологических наук, профессор Шоумаров Гайрат Бахромович выступил с лекцией на тему "Актуальные вопросы психологии Нового Узбекистана."
Директор Государственного музея памяти жертв репрессий, доктор исторических наук, профессор Хасанов Бахтиёр Вахапович проанализировал реформы Нового Узбекистана с точки зрения философии истории.
Также профессор Академии государственной политики и управления при Президенте Республики Узбекистан, доктор социологических наук Бекмурадов Мансур Бобомуродович высказал свое мнение о социально-духовной значимости принципа благодарности. Декан исторического факультета Национального университета Узбекистана имени Мирзо Улугбека, доктор политических наук, профессор Муминов Алишер Гаффорович рассказал о глобальной модели развития, продвигаемой руководством страны. Заместитель директора Института социально-духовных исследований при Республиканском центре духовности и просветительства, доктор педагогических наук, профессор Мухаммаджон Куронов осветил значение обращения Президента как методологии проактивной духовности. Профессор кафедры гуманитарных наук Национального исследовательского университета "ТИИМСХ," доктор философских наук Назаров Киём Нормирзаевич обратил внимание на роль программы деятельности Нового Узбекистана на 2026 год в инновационном развитии.