Ilm moliyalashtirish: IEK Group va “TIQXMMI” MTU hamkorlikda, avtomatlashtirish bo‘yicha o‘quv trenajyorlari yaratiladi
“Toshkent irrigatsiya va qishloq xo‘jaligini mexanizatsiyalash muhandislari instituti” Milliy tadqiqot universitetiga IEK Group kompaniyasi mutaxassislari Konstantin Krupin va Xusan Aldashev tashrif buyurdilar. Tashrif davomida mehmonlar “Texnologik jarayonlarni avtomatlashtirish va boshqarish” kafedrasining mavjud texnologiyalari va ilmiy ishlari bilan tanishdilar.
Uchrashuv yakunida kompaniya tomonidan avtomatika yo‘nalishida o‘quv trenajyorlarini yaratish va ularni universitetga bepul taqdim etish, shuningdek, loyihani kelgusida tijoratlashtirish imkoniyatlari muhokama qilindi.
Qayd etildiki, kompaniyaning universitetga qiziqishi ushbu yo‘nalishdagi ilmiy maqolalar va kitoblar natijasida yuzaga kelgan bo‘lib, bu ilm-fan va ishlab chiqarish integratsiyasi yangi imkoniyatlar ochishini yana bir bor tasdiqlaydi.

Финансирование науки: IEK Group и НИУ "ТИИИМСХ" совместно создадут учебные тренажеры по автоматизации
Специалисты IEK Group Константин Крупин и Хусан Алдашев посетили Национальный исследовательский университет "Ташкентский институт инженеров ирригации и механизации сельского хозяйства." В ходе визита гости ознакомились с существующими технологиями и научной работой кафедры "Автоматизация и управление технологическими процессами."
По итогам встречи были обсуждены возможности создания компанией обучающих тренажеров в области автоматики и их бесплатного предоставления университету, а также дальнейшая коммерциализация проекта.
Было отмечено, что интерес компании к университету обусловлен научными статьями и книгами в этой области, что еще раз подтверждает, что интеграция науки и производства открывает новые возможности.