“Suv resurslaridan oqilona foydalanish samaradorligini oshirish bo‘yicha qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi Prezident qarori (PQ–47-son) qabul qilindi.
Qarorga ko‘ra, 2026–2028-yillarda suv tejovchi texnologiyalar joriy qilingan maydonlar hajmi 3,5 million gektarga yetkaziladi.
Jumladan:
• – 220 ming gektar maydonda tomchilatib sug‘orish, 110 ming gektar maydonda yomg‘irlatib sug‘orish texnologiyalari joriy etiladi hamda 600 ming gektar maydon lazerli tekislanadi;
• – suv tejovchi texnologiyalarni joriy etish hisobiga har yili 5 milliard kub metr suv resurslarini tejash ko‘zda tutilgan.
Suv resurslaridan oqilona foydalanish samaradorligi oshirish uchun 800 milliard so‘m subsidiya mablag‘lari ajratiladi
Qarorga ko‘ra, 2026-yilda suv tejovchi texnologiyalarni joriy qilishni kengaytirish uchun:
• – tijorat banklari tomonidan 2,6 trillion so‘m kredit mablag‘larini ajratiladi;
• – davlat tomonidan qo‘llab-quvvatlash maqsadida 800 milliard so‘m subsidiya mablag‘lari yo‘naltiriladi;
• – suv tejovchi texnologiyalarni joriy qilish va undan foydalanish bo‘yicha Xitoyning Shinjon tajribasi asosida mutaxassis kadrlar malakasini tizimli oshirish yo‘lga qo‘yiladi.

Повышение эффективности рационального использования водных ресурсов
Принято постановление Президента "О дополнительных мерах по повышению эффективности рационального использования водных ресурсов" (No ПП-47).
Согласно постановлению, в 2026-2028 годах площадь земель, на которых внедрены водосберегающие технологии, будет доведена до 3,5 миллиона гектаров.
Включая:
- - На 220 тысячах гектаров будут внедрены технологии капельного орошения, на 110 тысячах гектаров - дождевального орошения, а также 600 тысяч гектаров будут выровнены лазером;
- - предусматривается ежегодно экономить 5 миллиардов кубометров водных ресурсов за счет внедрения водосберегающих технологий.
Для повышения эффективности рационального использования водных ресурсов будет выделено 800 миллиардов сумов субсидий
Согласно постановлению, для расширения внедрения водосберегающих технологий в 2026 году:
- - коммерческими банками выделяются кредитные средства в размере 2,6 трлн сумов;
- - в целях государственной поддержки будет направлено 800 миллиардов сумов субсидий;
- - на основе синьцзянского опыта Китая по внедрению и использованию водосберегающих технологий будет налажено системное повышение квалификации специалистов.