Joriy yili 4 fevral sanasida Oliy ta’lim tashkilotlari bitiruvchilarining bandligini ta’minlashga qaratilgan chora-tadbirlar to‘g‘risidagi buyrug‘i ijrosini ta’minlash maqsadida vazirlik va idoralar hamda tashkilotlarning kadrlar tayyorlash bo‘yicha yo‘nalishlar kesimida bergan buyurtmasiga muvofiq Yer resurslari va kadastr fakulteti hamda Talabalar amaliyoti bo‘limi bilan birgalikda Qishloq xo‘jaligini mexanizatsiyalashtirish, Geodeziya va geoinformatika, Yer kadastri va yerdan foydalanish, Kadastr (faoliyat turlari bo‘yicha), Yerni masofaviy zondlashda innovatsion texnologiyalar va Professional ta’lim (Yer kadastri va yer tuzish) ta’lim yo‘nalishi bitiruvchi bosqich talabalari orasidan munosiblarini saralab olish, ish beruvchi, universitet va talaba o‘rtasida o‘qishni tamomlaganidan so‘ng ishlab berish sharti bilan talabaning ta’lim olishi uchun shartnoma to‘lovlarini ish beruvchi tomonidan qoplab berishni nazarda tutuvchi uch tomonlama shartnoma tuzish va boshqa masalalarda talabalarga tushunchalar berildi.
Tadbir davomida universitetining talabalariga Mirzo Ulug‘bek Bank xizmatlari markazi “Kelajakka qadam” Markazi loyiha menejeri Abdulaziz Gulboyev va Kelajakka qadam markazi tomonidan PQ-61-son qarori doirasida seminar-trening o‘tkazildi, unda ishga joylashtirish, biznes g‘oyalarni loyihaga aylantirish va moliyalashtirish imkoniyatlari haqida amaliy ma’lumotlar berishdi.
“Teach for Uzbekistan” nodavlat notijorat muassasasi xodimlari Berdiyeva Zarina hamda Inomjonov Yodgor tomonidan maktab ta’limi tizimini rivojlantirishga ko‘maklashish, xususan, og‘ir ijtimoiy sharoitdagi hududlarda joylashgan umumta’lim maktablariga iqtidorli, bilimli va yetakchilik salohiyatiga ega yosh yetakchilar va mutaxassislarni o‘qituvchi sifatida jalb etishda 4-bosqich bakalavr bitiruvchi talabalari uchun tashkilot faoliyati, dastur imkoniyatlari hamda mavjud vakant ish o‘rinlari tavsiya etishdi.

В целях обеспечения исполнения приказа от 04 февраля текущего года «О мерах, направленных на обеспечение занятости выпускников организаций высшего образования», на основании заявок, представленных министерствами, ведомствами и организациями в разрезе направлений подготовки кадров, совместно с факультетом земельных ресурсов и кадастра, а также отделом студенческой практики, среди студентов выпускных курсов образовательных направлений «Механизация сельского хозяйства», «Геодезия и геоинформатика», «Земельный кадастр и землепользование», «Кадастр (по видам деятельности)», «Инновационные технологии дистанционного зондирования Земли» и «Профессиональное образование (земельный кадастр и землеустройство)» был проведён отбор достойных кандидатов и даны разъяснения по вопросам заключения трёхстороннего договора между работодателем, университетом и студентом, предусматривающего оплату работодателем стоимости обучения студента при условии его последующей отработки после окончания обучения, а также по другим связанным вопросам.
В ходе мероприятия студентам Университета был проведен семинар-тренинг в рамках Постановления No ПП-61 проект-менеджером Центра "Келажакка кадам" Центра банковских услуг имени Мирзо Улугбека Абдулазизом Гулбоевым и Центром "Келажакка кадам," где они получили практическую информацию о возможностях трудоустройства, преобразования бизнес-идей в проекты и финансирования.
Сотрудники негосударственного некоммерческого учреждения "Teach for Uzbekistan" Бердиева Зарина и Иномжонов Йодгор рекомендовали деятельность организации, возможности программы и имеющиеся вакантные рабочие места для выпускников 4-го курса бакалавриата по содействию развитию системы школьного образования, в частности, привлечению талантливых, знающих и обладающих лидерским потенциалом молодых лидеров и специалистов в качестве преподавателей в общеобразовательные школы, расположенные в районах с тяжелыми социальными условиями.