Senatorlar talabalar bilan ochiq muloqot o‘tkazdi
Joriy yilning 3-fevral kuni “Toshkent irrigatsiya va qishloq xo‘jaligini mexanizatsiyalash muhandislari instituti” Milliy tadqiqot universiteti “Boshqaruv va Turizm” kafedrasi tashabbusi bilan, kafedra mudiri B.Shafkarov, katta o‘qituvchi X.Xujamkulova, assistent Z.Salomova va stajyor-o‘qituvchi M.Saidmurodova rahbarligida “Turizm” va “Statistika” yo‘nalishi talabalari ishtirokida parlament yuqori palatasi a’zolari bilan uchrashuv tashkil etilib, Senat faoliyati, qonun ijodkorligi hamda yoshlarni qiziqtirgan masalalarga bag‘ishlangan ochiq muloqotlar o‘tkazildi.
Uchrashuv davomida “Agrar, suv xo‘jaligi masalalari va ekologiya qo‘mitasi” raisi senator Tuychiyev Anvar Mirzaaxmedovich tomonidan talabalarga Senatning asosiy faoliyat yo‘nalishlari, parlament yuqori palatasining vakolatlari, qonun ijodkorligi jarayonlari hamda qabul qilingan qonunlar ijrosi ustidan parlament nazoratining ayrim jihatlari haqida atroflicha ma’lumot berildi.
Shuningdek, dolzarb qonunlarni qabul qilish, davlat dasturlari ijrosini ta’minlash va ijro hokimiyati organlarining hisobdorligini oshirish parlament faoliyatining ustuvor vazifalari ekani ta’kidlandi.
Shu bilan birgalikda, talabalar Senat qo‘mitalari va devoni faoliyati, agrar, suv xo‘jaligi va ekologiya sohalarida amalga oshirilayotgan islohotlar bilan yaqindan tanishdi hamda o‘zlarini qiziqtirgan savollariga atroflicha javob olishdi.
Uchrashuv yakunida Senatorlar bilan “TIQXMMI”MTU da bo‘lib o‘tadigan jamoaviy tadbirlarda ishtirok etishga va Yoshlar parlamenti faoliyati, qonunchilik tashabbuslari hamda jamoatchilik nazorati sohasida amalga oshirilayotgan ishlar haqida keng talqindagi ma’ruza tashkillashtirishga kelishildi.

Сенаторы провели открытый диалог со студентами
3 февраля текущего года по инициативе кафедры "Управление и туризм" Национального исследовательского университета "Ташкентский институт инженеров ирригации и механизации сельского хозяйства" под руководством заведующего кафедрой Б.Шафкарова, старшего преподавателя Х.Хужамкуловой, ассистента З.Саломовой и стажера-преподавателя М.Саидмуродовой с участием студентов направлений "Туризм" и "Статистика" была организована встреча с членами верхней палаты парламента, состоялся открытый диалог, посвященный деятельности Сената, законотворчеству и вопросам, интересующим молодежь.
В ходе встречи председатель "Комитета по аграрным, водохозяйственным вопросам и экологии" сенатор Туйчиев Анвар Мирзаахмедович подробно проинформировал студентов об основных направлениях деятельности Сената, полномочиях верхней палаты парламента, законотворческих процессах и некоторых аспектах парламентского контроля за исполнением принятых законов.
Также было отмечено, что принятие актуальных законов, обеспечение исполнения государственных программ и повышение подотчетности органов исполнительной власти являются приоритетными задачами парламентской деятельности.
Кроме того, студенты ознакомились с деятельностью комитетов и аппарата Сената, проводимыми реформами в аграрной, водной и экологической сферах, получили исчерпывающие ответы на интересующие их вопросы.
По итогам встречи достигнута договоренность с сенаторами об участии в коллективных мероприятиях, проводимых в НИУ "ТИИИМСХ," и организации широкомасштабного доклада о деятельности Молодежного парламента, законодательных инициативах и проводимой работе в сфере общественного контроля.