Joriy yili 30 yanvar sanasida Oliy ta’lim tashkilotlari bitiruvchilarining bandligini ta’minlashga qaratilgan chora-tadbirlar to‘g‘risidagi buyrug‘i ijrosini ta’minlash maqsadida vazirlik va idoralar hamda tashkilotlarning kadrlar tayyorlash bo‘yicha yo‘nalishlar kesimida bergan buyurtmasiga muvofiq Qishloq xo‘jaligini mexanizatsiyalashtirish fakulteti hamda Talabalar amaliyoti bo‘limi bilan birgalikda Qishloq xo‘jaligini mexanizatsiyalashtirish, Qishloq va suv xo‘jaligida texnik servis, Qishloq xo‘jalik mahsulotlarini saqlash va qayta ishlash texnologiyasi (meva sabzavotchilik texnologiyasi), Qishloq xo‘jaligida innovatsion texnika va texnologiyalarni qo‘llash va Metrologiya, standartlashtirish va mahsulot sifati menejmenti ta’lim yo‘nalishi 3-4 bosqich talabalari orasidan munosiblarini saralab olish, ish beruvchi, universitet va talaba o‘rtasida o‘qishni tamomlaganidan so‘ng ishlab berish sharti bilan talabaning ta’lim olishi uchun shartnoma to‘lovlarini ish beruvchi tomonidan qoplab berishni nazarda tutuvchi uch tomonlama shartnoma tuzish va boshqa masalalarda talabalarga tushunchalar berildi.
Shuningdek, “O‘zbekiston milliy metrologiya instituti” DM yoshlar ishlari bo‘yicha yetakchisi Muxiddinov Otabek, “O‘zagrolizing” dan ijro nazorati bo‘limi mutaxassisi Ravshanov Shoxjaxon, Matbuot kotibi Mirzayeva Sarvinoz va “O‘zKaseServis” MChJ dan bosh mutaxassis Mirkarimov Shuxratlar tadbirda ishtirok etishdi.
Tadbir davomida universitetining talabalariga Mirzo Ulug‘bek Bank xizmatlari markazi “Kelajakka qadam” Markazi loyiha menejeri Abdulaziz Gulboyev va Kelajakka qadam markazi tomonidan PQ-61-son qarori doirasida seminar-trening o‘tkazildi, unda ishga joylashtirish, biznes g‘oyalarni loyihaga aylantirish va moliyalashtirish imkoniyatlari haqida amaliy ma’lumotlar berishdi.
Yig‘ilish davomida talabalar o‘zlarini qiziqtirgan savollar javob olishdi. Tashkilotdan tashrif qilgan mutaxassislar kelajakda talaba hamda bitiruvchi bosqich talabalarini amaliyot o‘tash davrida bilim va ko‘nikmalarga ega bo‘lishlarida hamda oliygohni tugatgandan so‘ng ularni shu tashkilotlarga ishga qolishlarida qo‘ldan kelgancha amaliy yordam ko‘rsatishga tayyor ekanliklarini ta’kidlab o‘tishdi

В целях обеспечения исполнения приказа от 30 января текущего года «О мерах, направленных на обеспечение занятости выпускников организаций высшего образования», в соответствии с заказами, представленными министерствами, ведомствами и организациями по направлениям подготовки кадров, совместно с факультетом механизации сельского хозяйства и отделом практики студентов были даны разъяснения студентам 3–4 курсов по направлениям: «Механизация сельского хозяйства», «Технический сервис в сельском и водном хозяйстве», «Технология хранения и переработки сельскохозяйственной продукции (технология плодоовощеводства)», «Применение инновационной техники и технологий в сельском хозяйстве» и «Метрология, стандартизация и менеджмент качества продукции» по вопросам отбора достойных кандидатов среди студентов, заключения трехстороннего договора между работодателем, университетом и студентом, предусматривающего оплату работодателем контрактной стоимости обучения студента при условии его последующей отработки после окончания обучения, а также по другим вопросам.
В мероприятии также приняли участие руководитель по делам молодежи ГУ "Национальный институт метрологии Узбекистана" Мухиддинов Отабек, специалист отдела исполнительного контроля от "Узагролизинг" Равшанов Шохжахон, пресс-секретарь Мирзаева Сарвиноз и главный специалист от ООО "УзКaseService" Миркаримов Шухрат.
В ходе мероприятия студентам Университета был проведен семинар-тренинг в рамках Постановления No ПП-61 проект-менеджером Центра "Келажакка кадам" Центра банковских услуг имени Мирзо Улугбека Абдулазизом Гулбоевым и Центром "Келажакка кадам", где они получили практическую информацию о возможностях трудоустройства, преобразования бизнес-идей в проекты и финансирования.
В ходе встречи студенты получили ответы на интересующие их вопросы. Специалисты, посетившие организацию, подчеркнули свою готовность оказать практическую помощь студентам и выпускникам в получении знаний и навыков во время прохождения практики, а также в трудоустройстве в этих организациях после окончания университета.