“Keyingi yillarda O‘zbekiston – Turkiya do‘stlik va keng qamrovli strategik sheriklik munosabatlari sifat jihatidan yangi bosqichga ko‘tarildi”, — dedi O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoev Anqarada bo‘lib o‘tgan oliy darajadagi muzokaralarda.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoev va Turkiya Respublikasi Prezidenti Rejep Tayyip Erdog‘an o‘rtasida Anqara shahrida bo‘lib o‘tgan muzokaralar ikki davlat o‘rtasidagi keng qamrovli strategik sheriklikning mustahkam va barqaror tus olayotganini yaqqol ko‘rsatdi.
Muzokaralar doirasida ta’lim sohasida qabul qilingan qarorlar, jumladan, 2026–2027 yillarga mo‘ljallangan hamkorlik dasturlari, Turkiya Oliy ta’lim kengashi bilan institutsional aloqalarni rivojlantirish, qo‘shma ta’lim va ilmiy loyihalarni amalga oshirish uchun keng imkoniyatlar yaratmoqda.
Istanbul shahrida O‘zbekistonning xorijdagi birinchi ta’lim muassasasi — o‘zbek maktabi qurilishining boshlanishi esa milliy ta’lim siyosatida muhim tarixiy voqea hisoblanadi.

"В последние годы узбекско-турецкие отношения дружбы и всеобъемлющего стратегического партнерства вышли на качественно новый уровень", - заявил Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев на переговорах на высшем уровне в Анкаре.
Переговоры между Президентом Республики Узбекистан Шавкатом Мирзиёевым и Президентом Турецкой Республики Реджепом Тайипом Эрдоганом, состоявшиеся в Анкаре, ярко продемонстрировали прочный и устойчивый характер всеобъемлющего стратегического партнерства между двумя странами.
Решения, принятые в рамках переговоров в сфере образования, в том числе программы сотрудничества на 2026-2027 годы, создают широкие возможности для развития институциональных связей с Советом высшего образования Турции, реализации совместных образовательных и научных проектов.
Начало строительства первого учебного заведения Узбекистана за рубежом - узбекской школы в Стамбуле - является важным историческим событием в национальной образовательной политике.
Коллектив Национального исследовательского университета "ТИИИМСХ" выражает уверенность, что эти стратегические решения послужат повышению научного потенциала молодежи двух стран, достижению новых результатов в области инноваций и образования.