“TIQXMMI” Milliy tadqiqot universitetiga O‘zbekiston Respublikasi Prezident Administratsiyasining Moliyaviy texnologiyalar, raqamlashtirish va sun’iy intellekt bo‘yicha departamenti rahbari Bobur Botirovich Xodjayev tashrif buyurdi.
01.02.2026
Tashrif doirasida universitetda yaratilgan zamonaviy ta’lim va raqamli infratuzilma, talaba va professor-o‘qituvchilar uchun tashkil etilgan qulay shart-sharoitlar, shuningdek, ilmiy va innovatsion faoliyatni rivojlantirishga qaratilgan imkoniyatlar bilan yaqindan tanishdi.
Xususan, tashrif davomida universitetning Axborot-resurs markazi ko‘zdan kechirilib, undagi elektron va an’anaviy axborot manbalari, raqamli kutubxona xizmatlari hamda talabalarning mustaqil ta’lim olishi uchun yaratilgan qulay muhit haqida batafsil ma’lumot berildi.
Shuningdek, IT Markaz faoliyati bilan tanishish jarayonida axborot texnologiyalari sohasidagi ishlanmalar, dasturiy mahsulotlar yaratish, startap loyihalarni qo‘llab-quvvatlash, yoshlarning innovatsion g‘oyalarini amaliyotga tatbiq etish bo‘yicha mavjud imkoniyatlar namoyish etildi.
Bundan tashqari, universitet binolari va o‘quv auditoriyalari ko‘zdan kechirilib, ularning zamonaviy texnik jihozlanganligi, raqamli ta’lim texnologiyalaridan foydalanish imkoniyatlari hamda qulay o‘quv muhitini shakllantirishga qaratilgan ishlar bilan tanishtirildi.
Tashrif davomida ta’lim jarayonini raqamlashtirish, moliyaviy texnologiyalar va sun’iy intellekt yo‘nalishlarida malakali kadrlar tayyorlashni yanada rivojlantirish masalalariga alohida e’tibor qaratildi.

Национальный исследовательский университет "ТИИИМСХ" посетил руководитель Департамента по финансовым технологиям, цифровизации и искусственному интеллекту Администрации Президента Республики Узбекистан Бобур Ботирович Ходжаев.
01.02.2026
В рамках визита он ознакомился с современной образовательной и цифровой инфраструктурой, созданной в университете, благоприятными условиями, созданными для студентов и преподавателей, а также возможностями, направленными на развитие научной и инновационной деятельности.
В частности, в ходе визита был осмотрен Информационно-ресурсный центр университета, где была предоставлена подробная информация об электронных и традиционных источниках информации, услугах цифровой библиотеки и благоприятной среде, созданной для самостоятельного обучения студентов.
Также в ходе ознакомления с деятельностью IT-Центра были продемонстрированы имеющиеся возможности по разработке в сфере информационных технологий, созданию программных продуктов, поддержке стартап-проектов, внедрению в практику инновационных идей молодежи.
Кроме того, были осмотрены здания университета и учебные аудитории, ознакомлены с их современным техническим оснащением, возможностями использования цифровых образовательных технологий и работой, направленной на создание комфортной учебной среды.
В ходе визита особое внимание было уделено вопросам цифровизации образовательного процесса, дальнейшего развития подготовки квалифицированных кадров в области финансовых технологий и искусственного интеллекта.