2026-yil 26–28-yanvar kunlari Qozog‘iston Respublikasining Chimkent shahrida Xalqaro Orolni qutqarish jamg‘armasi Ijroiya qo‘mitasi (IK MFSA) tashabbusi bilan tashkil etilgan xalqaro seminar bo‘lib o‘tdi.
Mazkur seminarda “TIQXMMI” Milliy tadqiqot universitetidan Gidromelioratsiya fakulteti dekani J. Ishchanov va Yer resurslari va kadastr fakulteti dekani A. Inamov ishtirok etdilar.
Seminar Fransiya taraqqiyot agentligi (AFD) grant mablag‘lari asosida amalga oshirilayotgan “Sirdaryo daryo havzasi hududida gidromodul rayonlashtirishni masofadan zondlash va sun’iy yo‘ldosh texnologiyalari asosida xaritalash usulini takomillashtirish” loyihasi doirasida o‘tkazildi.
Seminar davomida Qozog‘iston va O‘zbekiston hududlarida suv resurslaridan samarali foydalanish, sug‘orish rejimlarini takomillashtirish, iqlim o‘zgarishi sharoitida gidromodul rayonlashtirishni yangilash, masofadan zondlash ma’lumotlaridan foydalanish masalalari muhokama qilindi.
Tadbirda professor M.Hamidov rahbarligidagi loyiha doirasida universitet olimlari tomonidan O‘zbekistonda gidromodul rayonlashtirish bo‘yicha olib borilgan ilmiy-tadqiqot ishlari va yaratilgan innovatsion metodika yuzasidan taqdimot o‘tkazildi. Unda GIS texnologiyalari yordamida yaratilgan elektron raqamli xaritalar namoyish etildi.
Ushbu tadqiqot natijalari ishtirokchilar tomonidan yuqori baholanib, ikki davlat o‘rtasida ilmiy hamkorlikni yanada mustahkamlashga xizmat qilishi ta’kidlandi.

В международном семинаре приняли участие представители университета
26-28 января 2026 года в городе Шымкент Республики Казахстан состоялся международный семинар, организованный по инициативе Исполнительного комитета Международного фонда спасения Арала (ИК МФСА).
В данном семинаре приняли участие декан факультета гидромелиорации Ж. Ишчанов и декан факультета земельных ресурсов и кадастра А. Инамов от Национального исследовательского университета "ТИИИМСХ."
Семинар был проведен в рамках проекта "Совершенствование метода дистанционного зондирования и картографирования на основе спутниковых технологий гидромодульного районирования в бассейне реки Сырдарья," реализуемого на основе грантовых средств Французского агентства развития (AFD).
В ходе семинара обсуждались вопросы эффективного использования водных ресурсов на территориях Казахстана и Узбекистана, совершенствования режимов орошения, обновления гидромодульного районирования в условиях изменения климата, использования данных дистанционного зондирования.
На мероприятии в рамках проекта под руководством профессора М.Хамидова ученые университета провели презентацию о научно-исследовательских работах по гидромодульному районированию в Узбекистане и созданной инновационной методике. На ней были представлены электронные цифровые карты, созданные с использованием ГИС-технологий.
Было отмечено, что результаты данного исследования были высоко оценены участниками и послужат дальнейшему укреплению научного сотрудничества между двумя странами.