Amaliyot maydonida shakllangan kasbiy yetuklik
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2021-yil 10-dekabrdagi "Iqtisodiyot tarmoqlari uchun muhandis kadrlarni tayyorlash tizimini innovatsiya va raqamlashtirish asosida tubdan takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi PQ-42-son qarorlari va yo‘l xaritasida belgilangan vazifalar ijrosini ta’minlash maqsadida “Qishloq xo‘jaligini mexanizatsiyalash” fakultetining 60112400–Professional ta’lim (Qishloq xo‘jaligini mexanizatsiyalashtirish) bakalavriat ta’lim yo‘nalishlarining 3-bosqich 303-guruh talabalarini 2025/2026 O‘quv yilida o‘quv jarayoni grafigiga asosan 2025-yil l-dekabrdan 2025-yil 26-dekabrgacha pedagogik amaliyotini tashkil etish vazifasini bajarish maqsadida "Professional ta’lim” kafedrasi katta o‘qituvchisi Yarova Sevara Boxodir qizi talabalar pedagogik amaliyotiga rahbarlik qilib keldi. Pedagogik amaliyot "Zangiota agrotexnologiyalari" texnikumida olib borildi. Amaliyot o‘tash davrida talabalarda o‘quv-tarbiyaviy ishlarni o‘tishga tayyorgarlik va o‘tkazish bo‘yicha asosiy kasbiy-pedagogik bilim, ko‘nikma va malakalar shakllantirildi, kasbiy va pedagogik faoliyatni mustaqil bajarishga har tomonlama tayyorgarlik ko‘rildi.
Kuni kecha 22.01.2026 yil "Professional ta’lim" kafedrasi mudiri D.I.Muqumova boshchiligida katta o‘qituvchisi S.B.Yarova va kafedra o‘qituvchilari "Pedagogik amaliyot" bo‘yicha talabalar hisobotlarini qabul qilishdi. Hisobotlarni qabul qilish jarayonida talabalarda ko‘nikma va malakalar shakllanganligi va bo‘lajak pedagoglarning kasbiy-pedagogik qobiliyatlarini rivojlanganligi yaqqol namoyon bo‘ldi.

Профессиональная зрелость, сформированная на практике
В целях обеспечения выполнения задач, определенных в Постановлении Президента Республики Узбекистан от 10 декабря 2021 года No ПП-42 "О мерах по коренному совершенствованию системы подготовки инженерных кадров для отраслей экономики на основе инноваций и цифровизации" и в Дорожной карте, Ярова Севара Боходир кизи, старший преподаватель кафедры "Профессиональное образование", руководила студенческой педагогической практикой по направлению образования бакалавриата 60112400-Профессиональное образование (Механизация сельского хозяйства) 303-группы факультета "Механизация сельского хозяйства" с 1 декабря 2025 года по 26 декабря 2025 года в соответствии с графиком учебного процесса в 2025/2026 учебном году. Педагогическая практика проводилась в техникуме "Зангиатинские агротехнологии". В период прохождения практики у студентов сформировались основные профессионально-педагогические знания, умения и навыки по подготовке и проведению учебно-воспитательной работы, была проведена всесторонняя подготовка к самостоятельному выполнению профессионально-педагогической деятельности.
Вчера, 22.01.2026, под руководством заведующей кафедрой "Профессиональное образование" Д.И.Мукумовой, старший преподаватель С.Б.Ярова и преподаватели кафедры приняли отчеты студентов по "Педагогической практике". В процессе приема отчетов наглядно проявилось формирование у студентов навыков и умений, а также развитие профессионально-педагогических способностей будущих педагогов.