Talabalar amaliyoti–tajribalar hamkorligi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2017-yil 27-iyuldagi "Oliy ma’lumotli mutaxassislar tayyorlash sifatini oshirishda iqtisodiyot sohalari va tarmoqlarining Ishtirokini yanada kengaytirish chora-tadbirlari to‘g‘risida"gi PQ-3151-sonli, 2021-yil 10-dekabrdagi "Iqtisodiyot tarmoqlari uchun muhandis kadrlarni tayyorlash tizimini innovatsiya va raqamlashtirish asosida tubdan takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi PQ-42-son qarorlari va yo‘l xaritasida belgilangan vazifalar ijrosini ta’minlash maqsadida "Yer resurslari va kadastr” fakultetining 60112400—Professional ta’lim ( yer kadastri va yer tuzish) bakalavriat ta’lim yo‘nalishlarining 3-bosqich 314 va 315 guruh talabalarini 2025/2026 o‘quv yilida o‘quv jarayoni grafigiga asosan 2025-yil l-dekabrdan 2025-yil 26-dekabrgacha pedagogik amaliyotini tashkil etish vazifasini bajarish maqsadida "Professional ta’lim” kafedrasi dotsenti Sadikova Firuza Maxmudjanovna talablar pedagogik amaliyotiga rahbarlik qilib keldi. Pedagogik amaliyot "Toshkent geodeziya va kartografiya" texnikumida olib borildi. Amaliyot o‘tash davrida talabalarda o‘quv-tarbiyaviy ishlarni o‘tishga tayyorgarlik va o‘tkazish bo‘yicha asosiy kasbiy-pedagogik bilim, ko‘nikma va malakalar shakllantirildi, kasbiy va pedagogik faoliyatni mustaqil bajarishga har tomonlama tayyorgarlik ko‘rildi.
Kuni kecha 21.01.2026 yil "Professional ta’lim" kafedrasi mudiri D.I.Muqumova boshchiligida dotsent F.M.Sadikova va kafedra o‘qituvchilari "Pedagogik amaliyot" bo‘yicha talabalar hisobotlarini qabul qilishdi. Hisobotlarni qabul qilish jarayonida talabalarda ko‘nikma va malakalar shakllanganligi va bo‘lajak pedagoglarning kasbiy-pedagogik qobiliyatlarini rivojlanganligi namoyon bo‘ldi.

Студенческая практика-экспериментальное сотрудничество
В целях обеспечения выполнения задач, определенных в постановлениях Президента Республики Узбекистан от 27 июля 2017 года No ПП-3151 "О мерах по дальнейшему расширению участия отраслей и сфер экономики в повышении качества подготовки специалистов с высшим образованием", от 10 декабря 2021 года No ПП-42 "О мерах по коренному совершенствованию системы подготовки инженерных кадров для отраслей экономики на основе инноваций и цифровизации" и дорожной карте, в соответствии с графиком учебного процесса в 2025/2026 учебном году с 1 декабря 2025 года по 26 декабря 2025 года доцент кафедры "Профессиональное образование" Садикова Фируза Махмуджановна руководила педагогической практикой студентов по направлениям образования бакалавриата 60112400 - Профессиональное образование (земельный кадастр и землеустройство) факультета "Земельные ресурсы и кадастр". Педагогическая практика проводилась в Ташкентском техникуме геодезии и картографии. В период прохождения практики у студентов сформировались основные профессионально-педагогические знания, умения и навыки по подготовке и проведению учебно-воспитательной работы, была проведена всесторонняя подготовка к самостоятельному выполнению профессионально-педагогической деятельности.
Вчера, 21.01.2026, под руководством заведующей кафедрой "Профессиональное образование" Д.И.Мукумовой, доцент Ф.М.Садикова и преподаватели кафедры приняли отчеты студентов по "Педагогической практике". В процессе приема отчетов проявилось формирование у студентов навыков и умений, а также развитие профессионально-педагогических способностей будущих педагогов.