Faol talabalar taqdirlandilar
Yer resurslari va kadastr fakulteti 1-kurs Geodeziya va geoinformatika yo‘nalishi 101, 102 va 103 guruh talabalari bilan 2025 yilni 28-oktyabr kuni ko‘chma amaliy dars tashkil etilgan edi. "TIQXMMI"-Milliy tadqiqot universiteti kafedra dotsenti O.Ro‘ziqulova bilan birga darsdan keyin Toshkent relyefli-landshaftli globusiga sayohat uyushtirgan edilar. Tabiiy geografiya fanidan Yer tabiatini hamda Yerdagi qonuniyatlarni yaqindan obrazli-modelli, ko‘rgazmali o‘rganish va faoliyatlarida qo‘llash maqsadida O‘zbekiston milliy universitetini Geografiya va geoaxborot tizimlari fakultetida bo‘lgandilar. Relefli landshatli Toshkent globusi haqida eshitmagan odam topilmasa kerak. Geodeziya, kartografiya va kadastr sohalarida olgan bilimlarini hamda dunyoqarashini oshirish uchun ekskursiya tashkillashtirilgan edi.
O‘tkazilgan ekskursiyaning amaliy ahamiyatini oshirish maqsadida 2 haftadan so‘ng “Tabiiy geografiyani o‘rganishda Relyefli Toshkent globusini o‘rni” mavzusida guruhlar o‘rtasida bilimlar musobaqasi o‘tkazilgan edi. Bu orqali sayohatlarni amaliy ahamiyatini oshirish ko‘zda tutilgan.
Ko‘chma amaliy dars professor M.Mirakmalov tomonidan olib borilib, Relyefli-landshaftli Toshkent globusidan olgan bilim va ko‘nikmalaridan keyin, Yerdagi qonuniyatlarga amal qilishga chaqirildi.
Bugun shu fandan yakuniy nazorat o‘tkazilganidan so‘ng, bilimlar bellashuvida faol qatnashgan hamda fanni yaxshi o‘zlashtirgan talabalar Yer resurslari va kadastr fakulteti dekanatini TASHAKKURNOMALARI bilan taqdirlandilar. Taqdirlashda fan o‘qituvchisi dots. O.Ro‘ziqulova, guruh murabbiysi M.Turg‘unova hamda S.Xikmatullayev, G.Aminovalar qatnashdi. Talabalarni keyingi o‘qishlariga muvaffaqiyatlar tilaymiz.
Ma’lumotlar geodeziya va geoinformatika kafedrasi dotsenti O.Ro‘ziqulova hamda Universitet Matbuot kotibi tomonidan tayyorlandi.

Активные студенты награждены
28 октября 2025 года был организован выездной практический урок со студентами групп 101, 102 и 103 по направлению "Геодезия и геоинформатика" 1-го курса факультета земельных ресурсов и кадастра. Вместе с доцентом кафедры Национального исследовательского университета "ТИИИМСХ" О. Рузикуловой после занятий они организовали экскурсию на рельефно-ландшафтный глобус Ташкента. Они посетили факультет географии и геоинформационных систем Национального университета Узбекистана с целью близкого образно-модельного и наглядного изучения природы Земли и закономерностей на Земле по естественной географии и их применения в своей деятельности. Наверное, нет человека, который не слышал бы о рельефном ландшафтном глобусе Ташкента. Была организована экскурсия для расширения их знаний и кругозора в области геодезии, картографии и кадастра.
С целью повышения практической значимости экскурсии через 2 недели было проведено соревнование знаний между группами на тему "Роль рельефного Ташкентского глобуса в изучении физической географии." Это направлено на повышение практической значимости путешествий.
Выездной практический урок провел профессор М. Миракмалов, который после приобретения знаний и навыков, полученных на рельефно-ландшафтном глобусе Ташкента, призвал следовать закономерностям Земли.
Сегодня, после проведения итогового контроля по данному предмету, студенты, активно участвовавшие в конкурсе знаний и хорошо освоившие предмет, были награждены Благодарственными письмами от деканата факультета земельных ресурсов и кадастра. При награждении учитель-предметник доц. О.Рузикулова, тренер группы М.Тургунова и С.Хикматуллаев, Г.Аминова приняли участие. Желаем студентам успехов в дальнейшем обучении.
Доцент кафедры геодезии и геоинформатики данных О.Рузикулова и Подготовлено Пресс-секретарем Университета.