"Ona Yer nidosi" hujjatli filmining premyerasi bo‘lib o‘tdi
Yerlarning tanazzulga uchrashi insoniyatning eng jiddiy ekologik muammolaridan biri bo‘lib, undan Yer yuzidagi quruqlikning 40 foizi va 3,2 milliard kishi aziyat chekmoqda.
Markaziy Osiyoda umumiy yer maydonining qariyb 37 foizi degradatsiyaga uchragan bo‘lib, bu oziq-ovqat xavfsizligi, suv resurslari va iqlim barqarorligiga salbiy ta’sir ko‘rsatmoqda. O‘zbekistonda bu ko‘rsatkich 26 foizga yetgan: sho‘rlanish darajasi ortmoqda, tuproqdagi gumus miqdori va qishloq xo‘jaligi ekinlari hosildorligi kamaymoqda.
Muammoning jahon miqyosidagi dolzarbligini hisobga olib, Qishloq xo‘jaligi vazirligi, FAOning O‘zbekistondagi vakolatxonasi va "Zamin" fondi ko‘magida "Ona Yer nidosi" hujjatli filmi suratga olindi va 4-dekabr kuni Butunjahon tuproq kuniga bag‘ishlangan xalqaro tadbirlar doirasida FAOning Italiyadagi Bosh qarorgohida ilk bor jamoatchilikka namoyish etildi.
O‘zbekistonda ushbu filmning premyerasi "Toshkent irrigatsiya va qishloq xo‘jaligini mexanizatsiyalash muhandislari instituti" Milliy tadqiqot universiteti hamda Davlat agrar universitetida bo‘lib o‘tdi. Bu film kamdan-kam hollarda kadrda ko‘rinadigan, ammo har kuni yer bilan ishlaydigan odamlar — fermerlar, agronomlar, olimlar haqida.
"Zamin" fondi Vasiylik kengashi raisi talabalar bilan samimiy suhbatda tuproq degradatsiyasi muammolarini muhokama qildi, bo‘lajak mutaxassislarning g‘oya va takliflarini diqqat bilan tinglab, ekologik jarayonlar mintaqaning oziq-ovqat xavfsizligi uchun qanchalik xavfli ekanini ta’kidladi.
Ziroat Mirziyoyeva eko-maktab o‘quvchilari va talabalar bilan birgalikda tuproqning qadr-qimmati, uni dehqonlarning ko‘p asrlik tajribasi, barqaror amaliyotlar va ilg‘or texnologiyalarni uyg‘unlashtirish orqali asrab-avaylash bo‘yicha fermer va olimlarning sa’y-harakatlari haqidagi hujjatli filmni tomosha qildilar.
Tadbirda, shuningdek, aloqador vazirlik va idoralar, FAO, BMT, BMTTD, Germaniya xalqaro hamkorlik agentligi (GIZ), Fransiya taraqqiyot agentligi (AFD), Qurg‘oqchil hududlarda qishloq xo‘jaligi tadqiqotlari xalqaro markazi (ICARDA), KfW taraqqiyot banki va boshqa xalqaro tashkilotlar vakillari ishtirok etdilar.

Состоялась премьера документального фильма "Зов Родной Земли"
Деградация земель является одной из самых серьезных экологических проблем человечества, от которой страдают 40% суши Земли и 3,2 миллиарда человек.
Почти 37 процентов общей площади земель в Центральной Азии подвержено деградации, что негативно сказывается на продовольственной безопасности, водных ресурсах и устойчивости климата. В Узбекистане этот показатель достиг 26 процентов: повышается уровень засоления, снижается содержание гумуса в почве и урожайность сельскохозяйственных культур.
Учитывая глобальную актуальность проблемы, при поддержке Министерства сельского хозяйства, Представительства ФАО в Узбекистане и Фонда "Замин" был снят документальный фильм "Зов Матери-Земли", который был впервые показан общественности в штаб-квартире ФАО в Италии 4 декабря в рамках международных мероприятий, посвященных Всемирному дню почвы.
Премьера этого фильма в Узбекистане состоялась в Национальном исследовательском университете "Ташкентский институт инженеров ирригации и механизации сельского хозяйства" и Государственном аграрном университете. Этот фильм о людях, которые редко появляются в кадре, но ежедневно работают с землей - фермерах, агрономах, ученых.
Председатель Попечительского совета фонда "Замин" в искренней беседе со студентами обсудил проблемы деградации почв, внимательно выслушал идеи и предложения будущих специалистов, подчеркнул, насколько опасны экологические процессы для продовольственной безопасности региона.
Зироат Мирзиёева вместе с учениками и студентами экошколы посмотрела документальный фильм о ценности почвы, усилиях фермеров и ученых по ее сохранению путем сочетания многовекового опыта земледельцев, устойчивых практик и передовых технологий.
В мероприятии также приняли участие представители профильных министерств и ведомств, ФАО, ООН, ПРООН, Германского агентства по международному сотрудничеству (GIZ), Французского агентства развития (AFD), Международного центра сельскохозяйственных исследований в засушливых регионах (ICARDA), Банка развития KfW и других международных организаций.