Qishloq xo‘jaligiga xizmat ko‘rsatish takomillashmoqda
Prezident Shavkat Mirziyoyev Jizzax viloyatiga tashrifi doirasida Sharof Rashidov tumanidagi “Agromarkaz” qishloq xo‘jaligi korxonalari majmuasida ham bo‘ldi.
Yurtimizda qishloq xo‘jaligini rivojlantirishga qaratilayotgan e’tibor tufayli sohada imkoniyatlar kengayib, hosildorlikni oshirishda muhim ahamiyat kasb etmoqda. Joylarda agromarkazlar tashkil qilinib, fermer va dehqonlarga kompleks xizmat ko‘rsatish yo‘lga qo‘yilmoqda.
Jizzax viloyatining Sharof Rashidov tumanida ham ana shunday markaz faoliyat boshladi.
Markazda o‘simliklarni himoya qilish laboratoriyasi, veterinariya dorixonasi, agronom maslahati, urug‘ va ko‘chatlar yetkazib berish, aholi xonadonlariga issiqxonalar qurish, agromarket do‘koni, mini-texnikalar sotish va ularga xizmat ko‘rsatish kabi yo‘nalishlar mavjud.
Bu yerda qishloq xo‘jaligi bo‘yicha barcha xizmatlar “yagona darcha” tamoyili asosida yo‘lga qo‘yilgan. Bir gektar joyni qamragan markazning birinchi qavatida o‘simliklar himoya vositalari do‘koni, veterinariya dorixonasi, urug‘ do‘koni, agromarket, mobil brigada xonalari va 8 ta boshqa xizmat xonasi joylashgan.
Ikkinchi qavatda o‘simliklarni himoya qilish laboratoriyasi mavjud. Shuningdek, tuproq va suv tahlili xonasi, entomologiya hamda fitopatologiya xonalari tashkil etilgan.
Markaz hududida viloyat qishloq xo‘jaligi boshqarmasi, Agrosanoatni rivojlantirish agentligi bo‘limi, agroinspeksiya, urug‘chilik markazi, qorako‘lchilik uyushmasi hamda qishloq xo‘jaligiga xizmat ko‘rsatuvchi boshqa tashkilotlar joylashgan.
Davlatimiz rahbari agromarkaz faoliyati bilan tanishdi, markaz faoliyatini yanada kengaytirish, mijozlar uchun xizmatlarni ko‘paytirish va qishloq xo‘jaligida qo‘shilgan qiymat yaratish bo‘yicha tavsiyalarini berdi.

Улучшается качество услуг для сельскохозяйственной отрасли
В рамках поездки в Джизакскую область Президент Шавкат Мирзиёев также посетил комплекс сельскохозяйственных предприятий “Агромарказ” в Шараф-Рашидовском районе.
Благодаря оказываемому в нашей стране вниманию развитию сельского хозяйства расширяются возможности этой отрасли, что служит важным фактором улучшения урожайности. В регионах организуются агроцентры, с помощью которых фермерам и дехканам оказываются комплексные услуги.
Такой центр начал функционировать и в Шараф-Рашидововском районе Джизакской области.
Центр предлагает такие услуги, как лаборатория по защите растений, ветеринарная аптека, консультации агронома, поставка семян и саженцев, строительство теплиц в домохозяйствах, продажа минитехники и ее сервисное обслуживание.
Здесь все сельскохозяйственные услуги организованы по принципу “единого окна”. На первом этаже центра, занявшего территорию в один гектар, находятся магазины средств защиты растений и посевного материала, ветаптека, агромаркет, помещения мобильных бригад и ещё 8 других служебных помещений.
Лаборатория по защите растений расположена на втором этаже. Кроме того, здесь организована комната для анализа почвы и воды, а также кабинеты энтомологии и фитопатологии.
На территории комплекса также размещены областное управление сельского хозяйства, отделения Агентства развития агропромышленности, агроинспекции, семеноводческого центра, ассоциации каракулеводства, а также другие организации, обслуживающие сферу сельского хозяйства.
Глава нашего государства ознакомился с деятельностью агроцентра и дал рекомендации по дальнейшему расширению его деятельности и спектра оказываемых услуг, созданию добавленной стоимости в сельском хозяйстве.