Turkiya universiteti bilan xalqaro hamkorlik va ilmiy tajriba almashinuvi
O‘zbekiston Respublikasi Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligi tomonidan 2025-yilda tashkil qilingan “Yosh olimlarni yetakchi xorijiy ilmiy tashkilotlarga qisqa muddatli ilmiy stajirovkalari” tanlovda g‘olib bo‘lgan “Gidravlika va gidroinformatika” kafedrasi PhD., dotsenti, Babajanov Farruhbek hamda “Umutexnik fanlar” kafedrasi assistenti Xaliqulov Muzaffarlar 2025-yil 24-noyabrdan 2025-yil 24-dekabrgacha Turkiya davlatining Balikesir shahridagi “Balikesir” universitetida bir oylik ilmiy stajirovka o‘tashmoqda.
Mazkur ilmiy stajirovkadan maqsad, qishloq xo‘jaligi suv resurslarini boshqarishda, suv tejamkor sug‘orish texnologiyalarni loyihalashning dasturiy ta’minotini o‘rganish hamda mexanik ishlov berishning zamonaviy usullari bilan tanishish va ulardan samarali foydalanish bo‘yicha amaliy malakaga ega bo‘lish.
Ushbu xalqaro stajirovka “TIQXMMI” Milliy Tadqiqot Universiteti hamda xorijiy oliy ta’lim muassasalari o‘rtasidagi ilmiy aloqalarni yanada mustahkamlash, ilg‘or tajribalarni o‘zlashtirish uchun muhim omillardan hisoblanadi. Hamkorlik natijasida, yosh olimlar uchun yangi ilmiy g‘oyalar, amaliy ko‘nikmalar va barqaror rivojlanish bo‘yicha innovatsion yondashuvlar shakllanishiga imkon yaratiladi.

Международное сотрудничество и обмен научным опытом с Турецким университетом
PhD, доцент кафедры "Гидравлика и гидроинформатика" Бабаджанов Фаррухбек и ассистент кафедры "Общетехнические науки" Халикулов Музаффар, победившие в конкурсе "Краткосрочные научные стажировки молодых ученых в ведущие зарубежные научные организации," организованном Министерством высшего образования, науки и инноваций Республики Узбекистан в 2025 году, проходят месячную научную стажировку в Университете "Баликесир" в Балыкесире, Турция, с 24 ноября 2025 года по 24 декабря 2025 года.
Цель данной научной стажировки - изучение программного обеспечения для проектирования водосберегающих технологий орошения в управлении сельскохозяйственными водными ресурсами, а также ознакомление с современными методами механической обработки и приобретение практических навыков по их эффективному использованию.
Данная международная стажировка является одним из важных факторов дальнейшего укрепления научных связей между Национальным исследовательским университетом "ТИИИМСХ" и зарубежными высшими учебными заведениями, а также освоения передового опыта. В результате сотрудничества молодые ученые получат новые научные идеи, практические навыки и инновационные подходы к устойчивому развитию.