“Rakamli texnologiyalar va sun’iy intellekt” mavzusidagi nufuzli xalqaro ilmiy anjuman bo‘lib o‘tdi.
#Rektordan #Xalqaro hamkorlik #Yangilik
Bugun “TIQXMMI” Milliy Tadqiqot Universiteti, Rakamli texnologiyalar va sun’iy intellektni rivojlantirish ilmiy-tadqiqot instituti, hamda Toshkent kimyo-texnologiya institutining Yangier filiali hamkorligida zamonaviy ilm-fan yo‘nalishlariga bag‘ishlangan xalqaro konferensiya o‘tkazildi. Anjuman raqamli transformatsiya, sun’iy intellekt texnologiyalari va kvant innovatsiyalarining bugungi imkoniyatlari hamda kelajak istiqbollarini muhokama qilishga qaratildi.
Anjuman yalpi sessiyasida mahalliy va xalqaro ekspertlar tomonidan an’anaviy va onlayn formatda zamonaviy ilmiy yo‘nalishlarni qamrab olgan mazmunan serqirra ma’ruzalar taqdim etildi.
Xususan:
•  - Prof. Lim Vladimir (Astrakhan State Technical University) — olimpiada tayyorgarligi va kriptografik himoyaning zamonaviy yondashuvlari;
• - Prof. Muxamedieva D.T. — “Kvant texnologiyalari davrida AI kelajagi” mavzusida ilmiy progress va yangi imkoniyatlar haqida;
• -Prof. Zaxidov Anvar (Texas University, Dallas) — “Quantum Dots for Advanced Applications in Photonics and Optoelectronics” mavzusidagi ilg‘or tadqiqotlar;
• - Prof. Handing Wang (Xitoy) — “Data-Driven Industry Optimization” mavzusida raqamli sanoatda ma’lumotlar tahlilining roli
Anjuman o‘z ishini uchta tematik sho‘bada davom ettirdi.
Ushbu anjuman raqamli texnologiyalar va sun’iy intellekt sohalaridagi ilmiy hamkorlikni mustahkamlash, ilm-fan va innovatsiyalar rivojiga turtki berishda muhim qadam bo‘ldi.

Состоялась престижная международная научная конференция на тему "Цифровые технологии и искусственный интеллект".
Сегодня Национальный исследовательский университет "ТИИИМСХ", Научно-исследовательский институт развития цифровых технологий и искусственного интеллекта и Янгиерский филиал Ташкентского химико-технологического института провели международную конференцию, посвященную современным научным направлениям. Конференция была посвящена обсуждению текущих возможностей и перспектив цифровой трансформации, технологий искусственного интеллекта и квантовых инноваций.
На пленарной сессии конференции местные и международные эксперты представили многогранные доклады, охватывающие современные научные направления, как в традиционном, так и в онлайн-формате.
- - Проф. Лим Владимир (Астраханский государственный технический университет) - современные подходы к олимпийской подготовке и криптографической защите;
- - Проф. Мухамедиева Д.Т. - О научном прогрессе и новых возможностях на тему "Будущее ИИ в эпоху квантовых технологий";
- - Проф. Захидов Анвар (Texas University, Dallas) - передовые исследования по теме "Quantum Dots for Advanced Applications in Photonics and Optoelectronics";
- - Проф. Handing Wang (Китай) - Роль анализа данных в цифровой индустрии на тему "Data-Driven Industry Optimization"
Конференция продолжила свою работу в трех тематических секциях.
Данная конференция стала важным шагом в укреплении научного сотрудничества в области цифровых технологий и искусственного интеллекта, а также в стимулировании развития науки и инноваций.