Jamiyat taraqqiyotining muhim omili
Zamonaviy O‘zbekiston taraqqiyot strategiyasida xotin-qizlarning jamiyatdagi o‘rni va faolligini oshirish ustuvor yo‘nalishlardan biri sifatida belgilangan. Ijtimoiy hayotning barcha jabhalarida — siyosat, iqtisodiyot, ta’lim, ilm-fan, tadbirkorlik, madaniyat va san’atda xotin-qizlarning ulushi ortib bormoqda. Davlat tomonidan gender tenglikni ta’minlash bo‘yicha so‘nggi yillarda amalga oshirilayotgan tizimli islohotlar ayollar faolligini kuchaytirib, mamlakatning barqaror ijtimoiy-iqtisodiy rivojlanishida muhim omilga aylanmoqda.
Xuddi shu ma’noda Toshkent irrigatsiya va qishloq xo‘jaligini mexanizatsiyalash muhandislari instituti “Milliy tadqiqot universiteti” va “Science and Innovation” xalqaro ilmiy jurnali, hamda O‘zbekiston Respublikasi Oila va xotin-qizlar qo‘mitasi huzuridagi “Oila va gender” ilmiy-tadqiqot instituti hamkorligida 2025-yil 21-noyabr kuni tashkil etilgan “Jamiyat barqarorligini ta’minlashda ayollarning o‘rni va roli: xotin-qizlarga nisbatan tazyiq va zo‘ravonlikka murosasiz muhitni yaratish” mavzusidagi VI-xalqaro ilmiy-amaliy anjumanning ham ahamiyati katta bo‘ldi.
Konferensiyada O‘zbekiston Respublikasi Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vaziri, texnika fanlari doktori, professor Sharipov Kongratbay Avezimbetovich, O‘zbekiston Respublikasi Oliy majlisi Qonunchilik palatasi deputati, professor Dilorom Xusnitdinovna Fayziyeva, Kambag‘allikni qisqartirish va bandlik vaziri o‘rinbosari, Ra’no Turdiboyeva va falsafa fanlari doktori professor Jamila Shermuxamedovalar ishtirok etib o‘z tabriklarini bildirib konferensiya ishiga muvaffaqiyat tiladilar.
Anjuman ishini pedagogika fanlari doktori professor Izmoilova Zuxra Karabayevna moderator va tashkilotchi sifatida boshqarib bormoqda.
O‘zbekistonning yangi siyosiy iqlimida ayollar siyosiy jarayonlarda faol ishtirok etmoqda. Parlamentning quyi va yuqori palatalarida, mahalliy kengashlarda xotin-qizlar ulushi yildan-yilga oshib borayotgani demokratik jarayonlarning barqarorligiga xizmat qilmoqda.
2020-yildan boshlab gender tenglikni ta’minlash bo‘yicha milliy mexanizmlarning joriy etilishi, jumladan, oila va xotin-qizlar qo‘mitasi faoliyati kuchaytirilishi e’tiborga molik.
Gender tenglik bo‘yicha komissiyalar faoliyati, Xotin-qizlar orasidan senatorlar, deputatlar, vazir o‘rinbosarlari, hokim o‘rinbosarlari, universitet rektorlari, ilmiy markazlar rahbarlarining yetishib chiqishi mamlakatda gender tenglikning amalda qaror topayotganini ko‘rsatadi. So‘nggi yillarda ayollar tadbirkorligi davlat siyosatining muhim yo‘nalishlaridan biriga aylandi:
Xotin-qizlarning o‘rni va faolligi tobora ortib borayotgani ularning salohiyatidan oqilona foydalanilayotganini ko‘rsatadi. Davlat tomonidan yaratilayotgan sharoitlar, gender tenglik siyosati, ayollar yetakchiligi, tadbirkorlikni qo‘llab-quvvatlash mexanizmlari xotin-qizlarning mamlakat taraqqiyotidagi rolini yanada kuchaytirib, ularni jamiyatning teng huquqli va teng mas’uliyatli subyekti sifatida shakllantirmoqda.

Важный фактор развития общества
В Стратегии развития современного Узбекистана повышение роли и активности женщин в обществе определено в качестве одного из приоритетных направлений. Растет доля женщин во всех сферах общественной жизни - политике, экономике, образовании, науке, предпринимательстве, культуре и искусстве. Систематические реформы, проводимые государством в последние годы по обеспечению гендерного равенства, усиливают активность женщин и становятся важным фактором устойчивого социально-экономического развития страны.
В этом смысле большое значение имела VI Международная научно-практическая конференция "Место и роль женщин в обеспечении стабильности общества: создание нетерпимой среды к притеснениям и насилию в отношении женщин", организованная 21 ноября 2025 года Ташкентским институтом инженеров ирригации и механизации сельского хозяйства совместно с международными научными журналами "Национальный исследовательский университет" и "Science and Innovation", а также Научно-исследовательским институтом "Семья и гендер" при Комитете семьи и женщин Республики Узбекистан.
В конференции приняли участие министр высшего образования, науки и инноваций Республики Узбекистан, доктор технических наук, профессор Шарипов Конгратбай Авезимбетович, депутат Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан, профессор Дилором Хуснитдиновна Файзиева, заместитель министра занятости и сокращения бедности Рано Турдибоева и доктор философских наук, профессор Джамиля Шермухамедова, которые выразили свои поздравления и пожелали успешной работы конференции.
Работу конференции ведет доктор педагогических наук, профессор Измаилова Зухра Карабаевна в качестве модератора и организатора.
В новом политическом климате Узбекистана женщины активно участвуют в политических процессах. Увеличение из года в год доли женщин в нижней и верхней палатах парламента, местных Кенгашах способствует стабильности демократических процессов.
Заслуживает внимания внедрение с 2020 года национальных механизмов по обеспечению гендерного равенства, в том числе усиление деятельности Комитета семьи и женщин.
Деятельность комиссий по гендерному равенству, выход из числа женщин сенаторов, депутатов, заместителей министров, заместителей хокимов, ректоров университетов, руководителей научных центров свидетельствуют о том, что в стране на деле утверждается гендерное равенство. В последние годы женское предпринимательство стало одним из важных направлений государственной политики:
Растущая роль и активность женщин свидетельствует о рациональном использовании их потенциала. Создаваемые государством условия, политика гендерного равенства, лидерство женщин, механизмы поддержки предпринимательства еще больше усиливают роль женщин в развитии страны, формируя их как равноправных и равноответственных субъектов общества.
Конференция продолжает свою деятельность на основе пяти секций.
Экономическая активность женщин способствует устойчивому развитию, политическое участие - демократическим процессам, социальная активность - стабильности общества, культурно-духовная активность - укреплению национальной идентичности.