Erasmus+ “GDCAU” loyihasi doirasida Slovakiyaning Nitra shahridagi Qishloq xo‘jaligi institutida malaka oshirib qaytgan D. Shavqidinova 20-noyabr kuni “Turizm va boshqaruv” kafedrasi o‘qituvchilariga trening va ma’ruza o‘tkazdi.
U “Barqaror rivojlanish maqsadlari (BRM/SDGs) va ularni ta’limda qo‘llash” mavzusida ma’lumot berib, BRMning mazmuni — inson farovonligi, atrof-muhitni muhofaza qilish, ijtimoiy tenglik va iqtisodiy barqarorlikni ta’minlashga qaratilgan global vazifalar ekanini tushuntirdi.
Ma’ruzada ta’limning ushbu maqsadlarga erishishdagi o‘rni, yoshlarning ekologik va ijtimoiy mas’uliyatini shakllantirishdagi ahamiyati, shuningdek, dars jarayoniga ekologiya, iqlim o‘zgarishi, resurs tejash va inklyuzivlik kabi yo‘nalishlarni integratsiya qilish bo‘yicha tavsiyalar berildi.
Uchrashuv davomida o‘qituvchilar bilan fanlar kesimida BRMga oid mavzularni kiritish, talabalar bilan amaliy loyihalar tashkil etish va mavjud imkoniyatlar yuzasidan fikr almashildi.

Семинар-тренинг в рамках проекта Erasmus+ "GDCAU"
Д. Шавкидинова, вернувшаяся после повышения квалификации в Институте сельского хозяйства в Нитре, Словакия, в рамках проекта Erasmus+ "GDCAU," 20 ноября провела тренинг и лекцию для преподавателей кафедры "Туризм и управление."
Он представил информацию на тему "Цели устойчивого развития (ЦУР) и их применение в образовании," объяснив, что содержание ЦУР - это глобальные задачи, направленные на обеспечение благополучия человека, охрану окружающей среды, социальное равенство и экономическую стабильность.
В докладе были даны рекомендации по роли образования в достижении этих целей, его значению в формировании экологической и социальной ответственности молодежи, а также интеграции в учебный процесс таких направлений, как экология, изменение климата, ресурсосбережение и инклюзивность.
В ходе встречи с преподавателями состоялся обмен мнениями по включению тем, связанных с ЦУР, в разрезе предметов, организации практических проектов со студентами и имеющихся возможностей.