Turkmanistonlik talabalarning ingliz tilida “Fast Food Lovers” kulinariya-amaliy mashg‘uloti o‘tkazildi
Universitetimizda darsdan tashqari faoliyatlarni mazmunli tashkil etish, chet ellik talabalarning bo‘sh vaqtini samarali tashkil qilish va amaliy nutq ko‘nikmalarini rivojlantirish maqsadida Turkmanistonlik talabalar uchun joriy yilning 17-noyabr kuni “Fast Food Lovers” nomli kulinariya-amaliy mashg‘uloti o‘tkazildi.
Mazkur tadbirda universitetimiz “Iqtisodiyot” fakultetining “Ingliz filologiyasi” ta’lim yo‘nalishi 146-guruh va 147-guruh talabalari ingliz tilida fast food mahsulotlarini tayyorlash jarayonida qo‘llaniladigan so‘z va iboralarni o‘rgandilar. Ular lavash, gamburger, xot-dog kabi tez tayyorlanadigan taomlarning masalliqlarini nomlash, jarayonlarni bosqichma-bosqich ingliz tilida ifodalash va retseptni o‘qish hamda tushuntirish bo‘yicha turli vazifalarni bajardilar.
Interfaol tarzda tashkil etilgan mashg‘ulot davomida talabalar o‘zlari o‘rgangan matnlar asosida fast foodlarni tayyorlab, keyinchalik tayyor taomlarni birgalikda baham ko‘rib iste’mol qildilar. Bu esa ularga nafaqat ta’limiy tajriba, balki do‘stona muhitda madaniy muloqot, jamoaviy ishlash va ijodiy yondashuvni shakllantirish imkonini berdi.
Mazkur tadbir ingliz tilini keng qamrovli, amaliy va qiziqarli shaklda o‘rgatish maqsadiga xizmat qildi hamda talabalar tomonidan yuqori kayfiyatda kutib olindi.

Проведено кулинарно-практическое занятие на английском языке "Fast Food Lovers" для студентов из Туркменистана
В целях содержательной организации внеклассной деятельности, эффективной организации досуга иностранных студентов и развития навыков практической речи в нашем университете 17 ноября текущего года для студентов из Туркменистана было проведено кулинарно-практическое занятие под названием "Fast Food Lovers."
На данном мероприятии студенты групп 146 и 147 образовательного направления "Английская филология" факультета "Экономика" нашего университета изучили слова и фразы, используемые в процессе приготовления продуктов быстрого питания на английском языке. Они выполняли различные задания по наименованию ингредиентов блюд быстрого приготовления, таких как лаваш, гамбургер, хот-дог, поэтапному выражению процессов на английском языке и чтению и объяснению рецепта.
В ходе занятия, организованного в интерактивной форме, студенты готовили фастфуд на основе изученных ими текстов, а затем совместно делились готовыми блюдами. Это позволило им не только получить образовательный опыт, но и сформировать культурное общение, командную работу и творческий подход в дружественной атмосфере.
Данное мероприятие послужило цели обучения английскому языку в комплексной, практической и интересной форме и было встречено студентами с большим энтузиазмом.
Мероприятие было организовано в факультетском филиале "Центра профессионального развития," действующего в рамках международного проекта с Британским Советом, по инициативе доцента кафедры "Английский язык" Г. Эшчановой.