“Bir Vatan, bir el, bir bayroq!” shiori ostida ma’naviy-ma’rifiy tadbir
“Toshkent irrigatsiya va qishloq xo‘jaligini mexanizatsiyalash muhandislari instituti” Milliy tadqiqot universiteti “Energetika” fakultetida joriy yilning 18-noyabr kuni 8-ma’ruzalar zalida O‘zbekiston Respublikasi Davlat bayrog‘i qabul qilinganining 34 yilligi munosabati bilan “Bir Vatan, bir el, bir bayroq!” shiori ostida ma’naviy-ma’rifiy tadbir o‘tkazildi. Tadbirni fakultet dekan o‘rinbosari I. Buxorov va tyutor B. Abdullayev olib bordilar.
Tadbir davomida davlat ramzlarining mamlakat ravnaqi va milliy o‘zlikni shakllantirishdagi o‘rni keng yoritildi. Talabalarga Davlat bayrog‘ining yaratilish tarixi, unda mujassam rang va ramzlarning mazmuni hamda ular orqali ifodalangan milliy g‘urur va mustaqillik ruhiga oid batafsil ma’lumotlar taqdim etildi.
Dekan o‘rinbosari hamda faol talabalar o‘z fikr-mulohazalarida vatanparvarlik tuyg‘usining yoshlar hayotidagi o‘rni va ahamiyatiga alohida e’tibor qaratdilar. Tadbir jarayonida davlat ramzlariga hurmat bilan munosabatda bo‘lish, ularga sadoqat ruhida tarbiyalash, yosh avlod qalbida vatanparvarlik, yurtga sadoqat va fuqarolik mas’uliyatini kuchaytirish borasida fikrlar bildirildi.
Energetika fakulteti jamoasi uchun ushbu sana nafaqat tarixiy ahamiyatga ega kun, balki yurtimiz timsoli — muqaddas bayrog‘imizga bo‘lgan hurmat va ehtirom ifodasidir. Bayrog‘imiz hilpirasa — qalbimizda g‘urur uyg‘onadi, yuragimizda Vatanga muhabbat yanada kuchayadi.

Духовно-просветительское мероприятие под девизом "Одна Родина, один народ, один флаг!"
18 ноября текущего года на факультете "Энергетика" Национального исследовательского университета "Ташкентский институт инженеров ирригации и механизации сельского хозяйства" состоялось духовно-просветительское мероприятие под девизом "Одна Родина, один народ, один флаг!," посвященное 34-й годовщине принятия Государственного флага Республики Узбекистан. Мероприятие провели заместитель декана факультета И. Бухаров и тьютор Б. Абдуллаев.
В ходе мероприятия была подробно освещена роль государственных символов в развитии страны и формировании национального самосознания. Студентам была предоставлена подробная информация об истории создания Государственного флага, содержании воплощенных в нем цветов и символов, а также о национальной гордости и духе независимости, выраженном через них.
Заместитель декана и активные студенты в своих комментариях уделили особое внимание роли и значению чувства патриотизма в жизни молодежи. В ходе мероприятия были высказаны мнения относительно уважительного отношения к государственным символам, воспитания в духе преданности им, укрепления в сердцах молодого поколения патриотизма, преданности Родине и гражданской ответственности.
Для коллектива факультета энергетики эта дата не только имеет историческое значение, но и является выражением уважения и почтения к символу нашей страны - нашему священному флагу. Когда развевается наш флаг - в наших сердцах пробуждается гордость, в наших сердцах еще больше укрепляется любовь к Родине.