Yurtimiz tarixida o‘chmas iz qoldirgan buyuk siymolar orasida Sohibqiron Amir Temur nomi alohida hurmat va ehtirom bilan tilga olinadi. Uning adolatparvarligi, davlatni boshqarishdagi donoligi, xalqiga bo‘lgan cheksiz sadoqati bugungi avlod uchun ibrat maktabidir. Shu munosabat bilan, kuni kecha Toshkent irrigatsiya va qishloq xo‘jaligini mexanizatsiyalash muhandislari instituti milliy tadqiqot universiteti “Yer resurslari va kadastr” fakulteti tyutori Turg‘unova Maftuna Zokirovna boshchiligida 1-bosqich 103-guruh talabalari tomonidan Amir Temur xotirasi xiyoboniga ma’naviy-ma’rifiy tashrif uyushtirildi.
Tashrif davomida talabalar buyuk sarkardamiz haykali poyiga gulchambar qo‘yib, u zotning xotirasiga chuqur hurmat bajo keltirishdi. Tadbir ishtirokchilari Amir Temur muzeyida bo‘lib, Sohibqironning hayoti, davlat boshqaruvidagi siyosati, harbiy san’ati va jahon tarixidagi beqiyos o‘rni haqida qimmatli ma’lumotlarga ega bo‘lishdi.
Muzey xodimlari tomonidan talabalarga Amir Temurning bolalik yillari, saltanatni barpo etish yo‘lida ko‘rsatgan jasorati, xalqaro diplomatiya va ilm-fan rivojiga qo‘shgan hissasi haqida batafsil ma’lumotlar berildi. Talabalar o‘zlarini qiziqtirgan savollarga javob olishdi, tarixiy manbalar va eksponatlar orqali sarkardamizning hayot yo‘lini yanada chuqurroq anglashdi.
Bu tashrif yoshlar qalbida milliy g‘urur, vatanparvarlik, tariximizga sadoqat va ajdodlarimiz merosiga hurmat tuyg‘ularini mustahkamlashda muhim ahamiyat kasb etdi. Amir Temur shaxsiyati – bu faqat tarixiy siymo emas, balki o‘z orzulariga intilgan, ilm va mehnatni qadrlagan, adolatni hayot mezoni deb bilgan yurtboshining timsolidir.
Shunday ma’naviy tadbirlar orqali bugungi yoshlar o‘z tarixini chuqur biladigan, ajdodlar merosiga sadoqatli va kelajakka mas’uliyat bilan qaraydigan barkamol insonlar bo‘lib voyaga yetmoqda.

В память о великом полководце Амире Темуре
Среди великих личностей, оставивших неизгладимый след в истории нашей страны, имя Сахибкирана Амира Темура упоминается с особым уважением и почтением. Его справедливость, мудрость в управлении государством и безграничная преданность своему народу служат примером для сегодняшнего поколения. В связи с этим, на днях, под руководством Тьютора факультета "Земельные ресурсы и кадастр" Национального исследовательского университета Ташкентского института инженеров ирригации и механизации сельского хозяйства Тургуновой Мафтуны Закировны, студенты 1-го курса 103-й группы организовали духовно-просветительский визит на Аллею памяти Амира Темура.
В ходе визита студенты возложили цветы к подножию памятника нашему великому полководцу и отдали дань уважения его памяти. Участники мероприятия посетили Музей Амира Темура и получили ценную информацию о жизни Сахибкирана, его политике в государственном управлении, военном искусстве и его беспрецедентной роли в мировой истории.
Сотрудники музея предоставили студентам подробную информацию о детских годах Амира Темура, его мужестве на пути к созданию империи, его вкладе в международную дипломатию и развитие науки. Студенты получили ответы на интересующие их вопросы, получили более глубокое понимание жизненного пути нашего полководца через исторические источники и экспонаты.
Этот визит сыграл важную роль в укреплении в сердцах молодежи чувства национальной гордости, патриотизма, преданности нашей истории и уважения к наследию наших предков. Личность Амира Темура - это не только историческая фигура, но и символ лидера, стремившегося к своим мечтам, ценившего знания и труд, считавшего справедливость критерием жизни.
Благодаря таким духовным мероприятиям сегодняшняя молодежь растет гармонично развитыми личностями, глубоко знающими свою историю, преданными наследию предков и ответственно относящимися к будущему.