"Bizning umumiy uyimiz" mavzusi bilan
Har bir inson uchun Vatan- bu eng aziz, eng muqaddas maskandir. Biz yashayotgan O‘zbekiston-barcha millat va elat vakillari uchun bizning umumiy uyimizdir. Bu yurtning bag‘ri keng, unda o‘zbek, rus, qozoq, tojik, tatar, koreys va yana ko‘plab millatlar totuvlik va do‘stlikda hayot kechiradilar.
O‘zbekistonimizda har bir insonning tili, dini, urf-odati va qadriyatlariga hurmat bilan qaraladi. Bu esa millatlararo totuvlikning eng muhim asosi hisoblanadi. Biz hammamiz bir Vatan farzandlarimiz, demak, bu yurtni asrash va obod qilish- barchamizning umumiy burchimizdir.
Joriy yilning 28-oktyabr kuni «Toshkent irrigatsiya va qishloq xo‘jaligini mexanizatsiyalash muhandislari instituti» Milliy tadqiqot universiteti «Gidrotexnika qurilishi» fakulteti dekan maslahatchisi F.Yunusova, fakultet tyutori D.Xursandova, xotin-qizlar masalalari bo‘yicha psixologi D.Yusupovalar  tomonidan talaba qizlar bilan "Bizning umumiy uyimiz" mavzusida davra suhbati o‘tkazildi. Psixolog D.Yusupova so‘zga chiqib talaba yoshlar uchun ham millatlararo totuvlik tushunchasi juda muhimdir. Agar biz o‘zaro hurmat, mehr va do‘stlik bilan yashasak, kelajakda ham O‘zbekiston yanada gullab-yashnaydi. Chunki bizning umumiy uyimiz — bu tinchlik, mehr va totuvlik maskanidir.

С темой "Наш общий дом"
Для каждого человека Родина - это самое дорогое, самое священное место. Узбекистан, в котором мы живем, - наш общий дом для всех наций и народностей. Эта страна щедра, в ней в мире и дружбе живут узбеки, русские, казахи, таджики, татары, корейцы и многие другие национальности.
В Узбекистане к языку, религии, традициям и ценностям каждого человека относятся с уважением. Это является важнейшей основой межнационального согласия. Мы все дети одной Родины, поэтому сохранение и развитие этой страны - наш общий долг.
28 октября этого года советник декана факультета "Гидротехническое строительство" Национального исследовательского университета "Ташкентский институт инженеров ирригации и механизации сельского хозяйства" Ф.Юнусова, тьютор факультета Д.Хурсандова, психолог по вопросам женщин Д.Юсупова провели круглый стол со студентками на тему "Наш общий дом." В своем выступлении психолог Д.Юсупова отметила, что понятие межнационального согласия очень важно и для студенческой молодежи. Если мы будем жить во взаимном уважении, любви и дружбе, Узбекистан и в будущем будет процветать. Потому что наш общий дом - это место мира, любви и согласия.
Информация советника декана факультета "Гидротехническое строительство" Ф.Юнусовой и тьютора факультета Д.Хурсандовой