Xor san’ati — ruhiy uyg‘unlik maktabidir
Universitetda madaniy-ma’naviy hayotni yanada jonlantirish, yoshlar orasida ijodiy muhitni shakllantirishni ko‘zda tutgan holda 2025-yil 18-sentyabr kuni “Toshkent irrigatsiya va qishloq xo‘jaligini mexanizatsiyalash muhandislari instituti” Milliy tadqiqot universiteti Xor jamoasi rahbari M.K.Muhammedova va Xor jamoasi vakillari hamkorligida Yer resurslari va kadastr fakulteti 1-kurs 105-106-guruh talaba yoshlari bilan tadbir tashkil etildi. Tadbir Xor jamoasiga yangi iste’dodlarni jalb etish, san’atga qiziqqan yoshlarni aniqlash, ularning iqtidorini namoyon etishlari uchun imkoniyat yaratish va xor jamoasining faoliyatini yanada kengaytirish maqsadida o‘tkazildi.
Tadbir davomida xor san’ati haqida qisqacha ma’lumot berilib, jamoaning avvalgi yutuqlari, e’tiborga molik tadbirlardagi ishtiroklari haqida ham so‘z yuritildi. Shuningdek, talabalar uchun ochiq kasting (eshituv) e’lon qilindi, unda istagan har bir talaba o‘zining vokal imkoniyatlarini sinab ko‘rishi mumkin ekani haqida aytildi.
Tadbir yakunida Xor jamoasi rahbari M.K.Muhammedova quyidagilarni ta’kidladi:
"Xor san’ati — bu nafaqat ijod, balki jamoaviy hamkorlik, intizom va ruhiy uyg‘unlik maktabidir. Biz yoshlar orasidan iqtidorli va fidoyi qatnashchilarni izlayapmiz. Barchani jamoamiz safiga qo‘shilishga chorlaymiz!!!"

Хоровое искусство - это школа духовной гармонии
С целью дальнейшего оживления культурно-духовной жизни в университете, формирования творческой среды среди молодежи 18 сентября 2025 года руководитель хорового коллектива Национального исследовательского университета "Ташкентский институт инженеров ирригации и механизации сельского хозяйства" М.К.Мухаммедова и представители хорового коллектива организовали мероприятие со студентами 1-го курса 105-106 групп факультета земельных ресурсов и кадастра. Мероприятие было проведено с целью привлечения новых талантов, выявления молодых людей, интересующихся искусством, создания возможностей для проявления их талантов и дальнейшего расширения деятельности хорового коллектива.
В ходе мероприятия была представлена краткая информация о хоровом искусстве, а также рассказано о предыдущих достижениях коллектива и его участии в примечательных мероприятиях. Также был объявлен открытый кастинг для студентов, где было сказано, что любой студент может попробовать свои вокальные возможности.
В завершение мероприятия руководитель хорового коллектива М.К.Мухаммедова отметила:
"Хоровое искусство - это не только творчество, но и школа коллективного сотрудничества, дисциплины и духовной гармонии. Мы ищем талантливых и самоотверженных участников среди молодежи. Приглашаем всех присоединиться к нашей команде!!!"