Men o‘zimni va yaqinlarimni kiber jinoyatdan ehtiyot qilaman.
"Kiberjinoyat" deb ataluvchi egasiniyam xo‘jasiniyam aniqlab, topib bo‘lmaydigan bir jinoyat borki, ijtimoiy tarmoq orqali o‘z to‘rini keng yoyib tarmoqlab bormoqda. Bu jinoyat jadallik bilan omma orasida o‘zining turli ko‘rinishlari bilan namoyon bo‘lmoqdaki, himoyalanish tizimlari ham ojiz qolmoqda. Shunday ekan ogohlik davr talabi ekanligini hisobga olgan holda talabalarni hushyorlikka undash bugungi kunda asosiy vazifalarimizdan biriga aylandi Joriy yilning 15-sentyabr kuni "TIQXMMI"- Milliy tadqiqot universiteti "Yer resurslari va kadastr" fakulteti talabalari istiqomat qiluvchi 8-sonli talabalar turar joyida profilaktika inspektorlari va fakultet tyutori tomonidan targ‘ibot tashviqot ishlari tashkil etildi.
Asosiy qismi Turkmanistonliklar bo‘lgan 8-talabalar turar joyida yashovchi talabalarga bu jinoyat haqida batafsil tushunchalar berib o‘tildi.Ularga notanish raqamlardan kelgan SMS larga javob bermaslik va turli bot linklarga kirmaslik, plastik karta raqamlarini hech kimga aytmaslik kerakligi uqtirildi.
Hali ijtimoiy tarmoqlardan foydalanish ko‘nikmalariga ega bo‘lmagan mehmon talabalar uchun bu tadbir juda asqatadi deb ishonamiz.

Я защищаю себя и своих близких от киберпреступности.
Существует одно преступление, называемое "киберпреступлением," чьего владельца и хозяина невозможно определить и найти, которое широко распространяется через социальные сети. Поэтому, учитывая, что бдительность - требование времени, призыв студентов к бдительности стал одной из наших главных задач сегодня. 15 сентября этого года инспекторами профилактики и тьютором факультета была организована информационно-разъяснительная работа в студенческом общежитии No 8, где проживают студенты факультета "Земельные ресурсы и кадастр" Национального исследовательского университета "ТИИИМСХ."
Студентам, проживающим в 8-м студенческом общежитии, в основном из Туркменистана, были даны подробные разъяснения об этом преступлении. Им было рекомендовано не отвечать на SMS с незнакомых номеров, не посещать различные бот-ссылки и никому не сообщать номера пластиковых карт.
Мы верим, что это мероприятие будет очень полезно для студентов-гостей, которые еще не имеют навыков использования социальных сетей.