Nasos stansiyalarini yangilash bo‘yicha Namangan tajribasi ommalashtiriladi
Katta Namangan magistral kanalida joylashgan ushbu nasos orqali 815 gektar yer sug‘oriladi. Lekin agregatlar eskirib ketgani sababli samaradorlik past, isrofgarchilik ko‘p edi. Jumladan, har yili taxminan 6 million kilovatt-soat elektr energiyasi sarflanardi.
Tadbirkor tomonidan davlat-xususiy sheriklik asosida bu yerga energiya tejamkor agregat va zamonaviy uskunalar o‘rnatildi. Yangilangan tizim yiliga qirq foizgacha elektr energiyasini iqtisod qilish imkonini bermoqda.
Tejamkorlik bilan birga yangi nasoslarning suv chiqarish quvvati ham yuqori. Bu esa dalalarni sug‘orish ko‘lamini oshirib, hosildorlikni yaxshilashga xizmat qiladi.
Viloyatda ikki yuzdan ortiq nasos stansiyasi bor. Ulardan 43 tasi “Nammotors suv ta’minot” korxonasiga davlat-xususiy sheriklik asosida 10-yil muddatga boshqaruvga berilgan. Bu jarayonga 40 milliard so‘mlik investitsiya yo‘naltirilgan. Inshootlarga o‘rnatilayotgan nasos agregatlari mahalliylashtirilgan.
Davlatimiz rahbari ikki yil ichida “Ayqiron-1” tajribasi asosida viloyatdagi barcha nasos stansiyalarini modernizatsiya qilish, buni mamlakatning boshqa hududlarida ham bosqichma-bosqich amalga oshirish bo‘yicha topshiriq berdi.
Faqat texnologiyalarni yangilash bilan cheklanib qolmasdan, ularni malakali boshqarish va to‘g‘ri foydalanish ham muhimligi ta’kidlandi. Ilm va bilim bilan ish yuritilsa, modernizatsiyaning iqtisodiy samarasi yuksaladi. Qishloq xo‘jaligida hosildorlik ortib, oziq-ovqat xavfsizligi va aholi turmush darajasi yaxshilanadi.
Mutasaddilar kelgusida 750 dan ziyod fermer xo‘jaliklariga quyosh panellari orqali ishlaydigan kichik nasoslar hamda tomchilatib sug‘orish tizimlarining joriy etilishi haqida ma’lumot berdi.

Опыт Намангана по модернизации насосных станций будет распространен на всю страну
Президент Шавкат Мирзиёев посетил насосную станцию «Айкирон-1» в Чартакском районе Наманганской области.
Станция, расположенная на Большом Наманганском магистральном канале, обеспечивает орошение 815 гектаров земель. Однако из-за изношенности агрегатов эффективность работы была низкой, а потери значительными. Ежегодно расходовалось около 6 миллионов киловатт-часов электроэнергии.
В рамках государственно-частного партнерства здесь установлены энергоэффективные агрегаты и современное оборудование. Обновленная система позволяет экономить до 40 процентов электроэнергии.
Новые насосы отличаются не только экономичностью, но и более высокой мощностью подачи воды. Это расширяет масштабы орошения, способствует повышению урожайности и рациональному использованию водных ресурсов.
В области действует более 200 насосных станций, из которых 43 переданы в управление компании «Наммоторс сув таъминот» сроком на 10 лет на принципах ГЧП. В модернизацию направлено 40 миллиардов сумов инвестиций. Устанавливаются насосные агрегаты, производство которых локализовано.
Глава государства поручил в течение двух лет модернизировать все насосные станции области по примеру «Айкирон-1» и поэтапно внедрить эту практику в других регионах страны.
Президент особо подчеркнул, что важно не только обновить оборудование, но и обеспечить его грамотную эксплуатацию и профессиональное управление. Только при опоре на науку и знания можно добиться высокой экономической отдачи от модернизации. В сельском хозяйстве возрастет урожайность, укрепится продовольственная безопасность и улучшится уровень жизни населения.
Ответственные лица также сообщили, что в перспективе планируется внедрение малых насосов на солнечных батареях и систем капельного орошения для более чем 750 фермерских хозяйств.