Milliy liboslar festivali
Bugun 12-sentyabr kuni universitetimiz talaba-qizlari, tyuterlar va dekan maslahatchilari Z.Ismailova boshchiligida Mirzo Ulug‘bek tuman Milliy bog‘ida tashkil etilgan “Milliy liboslar” festivalida qatnashdilar
Festivalda Toshkent shahar hokimining o‘rinbosari - Oila va xotin-qizlar boshqarmasi boshlig‘i Shahnoza Sultonova va Mirzo Ulug‘bek tuman hokimining xotin-qizlar masalalari bo‘yicha maslahatchisi, tumani Mahalla va oilani qo‘llab-quvvatlash bo‘limi boshlig‘ining birinchi o‘rinbosari Mirbabayeva Nasiba Shukurovna ham qatnashdilar.
Universitetimizdan har bir respublika va shu bilan birga qo‘shni turkman qizlarimiz ham o‘zlarining milliy liboslarida qatnashish imkoniga ega bo‘ldilar. Bu esa barcha talaba-qizlarimizning milliy qadriyatlarga bo‘lgan hurmatini, ota-onalari va millatiga bo‘lgan hurmatini oshiradi deb ayta olamiz. Biz bilamizki, har bir xalqning o‘ziga xos madaniyati, urf-odatlari va an’analari mavjud. Ushbu qadriyatlarning eng muhim ko‘rinishi bu - milliy libosdir. Milliy libos xalqning tarixiy hayoti, dunyoqarashi va turmush tarzini aks ettiradi. U nafaqat kiyim, balki millatning yuzi, ma’naviy merosidir.
Milliy libos - bu xalqning yuragi, tarixi va ma’naviyatining ifodasidir. U orqali biz o‘z milliy qadriyatlarimizni saqlaymiz va ularni kelajak avlodlarga yetkazamiz. Milliy kiyimlarga hurmat va e’tibor bilan qarash - har bir fuqaroning burchidir.va hayot tarzi bilan chambarchas bog‘liq.

Фестиваль национальной одежды
Сегодня, 12 сентября, студентки нашего университета, тьюторы и советники декана под руководством З. Исмаиловой приняли участие в фестивале "Национальная одежда," организованном в Национальном парке Мирзо-Улугбекского района.
В фестивале также приняли участие заместитель хокима города Ташкента - начальник управления семьи и женщин Шахноза Султанова и советник хокима Мирзо-Улугбекского района по вопросам женщин, первый заместитель начальника отдела по поддержке махалли и семьи Мирбабаева Насиба Шукуровна.
От нашего университета девушки из каждой республики, а также соседних туркмен получили возможность участвовать в конкурсе в своих национальных костюмах. Мы можем сказать, что это повышает уважение всех наших студенток к национальным ценностям, уважение к своим родителям и нации. Мы знаем, что у каждого народа есть своя уникальная культура, обычаи и традиции. Важнейшим проявлением этих ценностей является национальный костюм. Национальная одежда отражает историческую жизнь, мировоззрение и образ жизни народа. Это не только одежда, но и лицо нации, духовное наследие.
Национальный костюм - это выражение сердца, истории и духовности народа. Через него мы сохраняем наши национальные ценности и передаем их будущим поколениям. Уважение и внимание к национальной одежде - долг каждого гражданина и неразрывно связано с образом жизни.