Ta’til davridagi xalqaro hamkorlik
Germaniyaning Gumboldt nomidagi Berlin universitetining mobillik dasturlari bo‘limi boshlig‘i Christina Bohle va “Erasmus+” dasturi koordinatori Johann Comolle bilan istiqboldagi “Capacity Building” (salohiyatni oshirish) loyihalarini birgalikda amalga oshirish yuzasidan kelishuvlarga erishildi
2. Ma’ruza o‘qish va tajriba almashish
Irrigatsiya va melioratsiya kafedrasi professori M.Hamidov Gumboldt nomidagi Berlin universiteti magistratura talabalari uchun “Agricultural Land Use Functions in Central Asia” va “Qualitative Data Analysis: Example from irrigation management in Uzbekistan” mavzularida ma’ruza o‘qidi.
Germaniyaning Gumboldt nomidagi Berlin universiteti Agroekologiya kafedrasidagi uchrashuvlar xam samarali bo‘lib, kafedra mudiri, professor Prof. Dr. Marcel Robischon 2025-2026 o‘quv yilida universitetimizda dars o‘tishi kelishib olindi.
3. Germaniyaning Drezden texnika universitetidagi kelishuvlar
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev rahbarligida 2024-yil 20-iyun kuni o‘tkazilgan videoselektor yig‘ilishida berilgan topshiriqqa muvofiq (Muhandislik sohasida kadrlar tayyorlash va oliy ta’lim muassasalari faoliyatini yanada takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida), universitet delegatsiyasi Germaniyaning Drezden texnika universitetiga tashrif buyurib, qo‘shma loyihalarni amalga oshirish, magistr va doktorantlar uchun stajirovkalar tashkil etish, to‘liq doktorlik (PhD) dasturlarini joriy qilish hamda professor-o‘qituvchilarni universitetlar o‘quv jarayonlarida ishtirok etish masalalari bo‘yicha samarali kelishuvlarga erishildi.
4. Germaniyaning ZALF markazidagi seminar
Germaniyaning ZALF markazida “O‘zbekistonda sug‘orma dehqonchilik barqarorligi” mavzusida seminar tashkil etildi. Unda “SusWEF” loyihasi rahbari professor M.Hamidov loyiha doirasida erishilgan natijalar va ishlab chiqilgan tavsiyalar haqida ma’lumot berdi. Shuningdek, kelgusida qo‘shma ilmiy loyihalarni amalga oshirish va ularni amaliyotga tatbiq etish yuzasidan muzokaralar olib borilib, kelishuvlarga erishildi.
5. Italiyaning Bolonya universitetiga tashrif
QS World University Rankings 2026 reytingida 138-o‘rinni egallagan Italiyaning Bolonya universitetiga Gidromelioratsiya fakulteti dekani J.Ishchanov tomonidan tashrif amalga oshirildi. Tashrifdan ko‘zlangan maqsad – qo‘shma ilmiy loyihalar, “Erasmus+” dasturi doirasida hamkorlikni yo‘lga qo‘yish hamda magistr va doktorantlarga ilmiy rahbarlik qilish masalalarini muhokama qilishdan iborat edi.

Международное сотрудничество во время отпуска
Достигнуты договоренности с Кристиной Боле, руководителем отдела программ мобильности Берлинского университета имени Гумбольдта (Германия), и Йоханном Комолле, координатором программы Erasmus+, о совместной реализации будущих проектов «Capacity Building» (повышение потенциала).
2. Проведение лекций и обмен опытом
Профессор кафедры ирригации и мелиорации М. Хамидов прочитал лекции для магистрантов Берлинского университета имени Гумбольдта на темы: «Функции сельскохозяйственного землепользования в Центральной Азии» и «Качественный анализ данных: пример управления ирригацией в Узбекистане».
Прошли продуктивные встречи на кафедре агроэкологии Берлинского университета имени Гумбольдта (Германия). Было достигнуто соглашение о том, что заведующий кафедрой, профессор Марсель Робишон будет преподавать в нашем университете в 2025–2026 учебном году.
3. Соглашения с Техническим университетом Дрездена
В соответствии с поручениями, данными на видеоселекторном совещании, состоявшемся 20 июня 2024 года под руководством Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева (по вопросам подготовки инженерных кадров и совершенствования деятельности высших учебных заведений), делегация университета посетила Технический университет Дрездена (Германия) и достигла эффективных договоренностей о реализации совместных проектов, организации стажировок для магистрантов и докторантов, внедрении программ очной докторантуры (PhD), а также участии профессорско-преподавательского состава в образовательных процессах вузов.
4. Семинар в Центре ZALF (Германия)
В Центре ZALF (Германия) был организован семинар на тему «Устойчивость орошаемого земледелия в Узбекистане». На семинаре руководитель проекта «SusWEF» профессор М. Хамидов представил информацию о результатах, достигнутых в рамках проекта, и разработанных рекомендациях. Также состоялись переговоры и достигнуты договоренности о реализации совместных научных проектов в перспективе и их внедрении в практику.
5. Визит в Болонский университет (Италия)
Декан факультета гидромелиорации Ж. Ишчанов посетил Болонский университет (Италия), занимающий 138-е место в рейтинге лучших университетов мира QS 2026. Целью визита - обсуждение вопросов реализации совместных научных проектов, развития сотрудничества в рамках программы Erasmus+, а также научного руководства магистрантами и докторантами.