Suv resurslarini boshqarish va irrigatsiya sektori rivojlantiriladi
“O‘zbekiston Respublikasida suv resurslarini boshqarishda irrigatsiya sektorini rivojlantirishning 2025–2028 yillarga mo‘ljallangan dasturini tasdiqlash to‘g‘risida”gi Prezident qarori (PQ–250-son, 15.08.2025 y.) qabul qilindi.
🟢 Qarorga ko‘ra, O‘zbekiston Respublikasida suv resurslarini boshqarish va irrigatsiya sektorini rivojlantirishning 2025–2028 yillarga mo‘ljallangan dasturini amalga oshirishning asosiy maqsadli ko‘rsatkichlari etib quyidagilar belgilandi, jumladan:
- 🔹 irrigatsiya tarmoqlarining 2 551 km qismini rekonstruksiya qilish, ushbu maqsadlar uchun har yili Davlat byudjetidan kamida 1,3 trln so‘m ajratish va xalqaro moliya institutlari mablag‘laridan 300 mln AQSh dollarini o‘zlashtirish;
- 🔹 suv ta’minoti darajasi past bo‘lgan sug‘oriladigan maydonlar hajmini 424 ming gektardan 276 ming gektargacha qisqartirish.
🏛 Qaror bilan Suv resurslarini oqilona boshqarish, ulardan samarali foydalanish va muhofaza qilish ishlarini muvofiqlashtirish bo‘yicha respublika suv kengashi tarkibi tasdiqlandi.
⏰ Bundan tashqari, Qarorga ko‘ra, 2025 yil yakuniga qadar belgilangan 15 ta nasos stansiyasiga muqobil energiya manbalari (quyosh panellari) hamda energiya tejamkor qurilmalarni o‘rnatish loyihasi amalga oshiriladi.

Управления водными ресурсами и ирригационный сектор получат дальнейшее развитие
Принято постановление Президента Республики Узбекистан (№ПП–250 от 15.08.2025 г.) «Об утверждении Программы управления водными ресурсами и развития ирригационного сектора в Республике Узбекистан на 2025 — 2028 годы».
🟢 Согласно постановлению, в рамках реализации программы по управлению водными ресурсами и развитию ирригационного сектора на 2025–2028 годы определены следующие основные целевые показатели:
🔹 реконструкцию участка 2 551 км ирригационных сетей, ежегодное выделение для данных целей не менее 1,3 трлн сумов из Государственного бюджета и освоение 300 млн долларов США из средств международных финансовых институтов;
🔹 сокращение объема орошаемых площадей с низким уровнем водоснабжения с 424 тысяч гектаров до 276 тысяч гектаров;
🏛 Постановлением утвержденсостав Республиканского водного совета координации работ по рационал ному управлению, эффективному использованию и охране водных ресурсов
Кроме того, согласно постановлению, будет реализован проект по установке альтернативных источников энергии (солнечных панелей) и энергосберегающего оборудования на 15 выделенных насосных станциях до конца 2025 года.