2025-yil 15–24-avgust kunlari "7th Aral Sea Summer School" bo‘lib o‘tadi. Mazkur yozgi maktabga O‘rta Osiyo davlatlaridan 1200 dan ortiq talabgorlar hujjat topshirib, ulardan 13 nafar eng yaxshi ishtirokchi saralab olindi. Universitetimizdan tayanch doktorantlardan Abdumajidov Erali va Kannazarova Zulfiya ishtirok etmoqda. Dastur doirasida dunyoning nufuzli universitetlaridan kelgan yetakchi professor-o‘qituvchilar tomonidan ma’ruzalar, seminarlar va amaliy mashg‘ulotlar o‘tkazilishi belgilangan. Shuningdek, Qozog‘istonda joylashgan "Kichik Orol dengizi"ga ilmiy-sayohat ham rejalashtirilgan.
Yozgi maktabning asosiy maqsadi – O‘rta Osiyo yosh olimlari o‘rtasida ilmiy hamkorlikni rivojlantirish, istiqbolda qo‘shma loyihalar va ilmiy maqolalarni tayyorlash, shuningdek, akademik almashinuvni mustahkamlashdir.

В Казахстанско-Немецком университете начала свою работу седьмая летняя школа «Аральское море – 2025»
Седьмая летняя школа «Аральское море – 2025» пройдет с 15 по 24 августа 2025 года. На участие в летней школе подали заявки более 1200 участников из стран Центральной Азии, из которых были отобраны 13 лучших участников.  В ней принимают участие докторанты нашего университета Абдумажидов Эрали и Канназарова Зульфия. В рамках программы предусмотрены лекции, семинары и практические занятия с ведущими профессорами и преподавателями престижных университетов мира. Также запланирована научная поездка на Малое Аральское море в Казахстане.
Основная цель летней школы - развитие научного сотрудничества молодых ученых из Центральной Азии, подготовка совместных проектов и научных статей в будущем, а также укрепление академического обмена.