Suv resurslarini boshqarish va irrigatsiya sektorini rivojlantirish dasturi qabul qilindi
Prezident Shavkat Mirziyoyev 12-avgust kuni suv resurslarini boshqarish va irrigatsiya sektorini rivojlantirishga oid takliflar taqdimoti bilan tanishdi.
Suv tanqis bo‘lgan mintaqamizda uni qadrlash va tejash juda dolzarb masala. O‘zbekistonda bunga doimiy e’tibor qaratilib, sug‘orish tarmoqlari ta’mirlanmoqda, suv tejovchi texnologiyalar joriy qilinmoqda.
Xususan, 2020-2024-yillarda shu maqsadlarga 60 trillion so‘m byudjet mablag‘lari hamda 622 million dollar xorijiy investitsiya yo‘naltirilgan. Natijada, 2020-yilda suv tejovchi texnologiyalar qo‘llangan maydonlar jami sug‘oriladigan maydonlarga nisbatan 4 foizni tashkil etgan bo‘lsa, 2025-yilga kelib bu ko‘rsatkich 50 foizga yetgan.
Endi bu ishlarning izchil davomi sifatida, suv resurslarini boshqarish va irrigatsiya sektorini rivojlantirishning 2025–2028-yillarga mo‘ljallangan dasturi ishlab chiqildi.
Taqdimotda mutasaddilar unda nazarda tutilgan chora-tadbirlar to‘g‘risida axborot berdi.
Dasturda suv resurslaridan oqilona foydalanishga ustuvor ahamiyat qaratilgan. Shu maqsadda 2 ming 551 kilometr irrigatsiya tarmoqlari rekonstruksiya qilinishi belgilangan. Nasos stansiyalaridagi eski uskunalarni tejamkoriga almashtirish orqali ularning yillik elektr energiyasi iste’molini 6,8 milliard kVt/soatdan 6,2 milliard kVt/soatgacha kamaytirish mo‘ljallangan.
Yerlarning holati ham suv sarfida muhim omil hisoblanadi. Shu bois dasturda suv ta’minoti past bo‘lgan sug‘oriladigan maydonlarni 424 ming gektardan 276 ming gektargacha kamaytirish ko‘zda tutilgan. Turli darajada sho‘rlangan hamda yerosti suvining sathi muammoli bo‘lgan maydonlar ham kamaytiriladi. Natijada foydalanishdan chiqib ketgan 460 ming gektar yer ekishga qaytariladi.
Yana 1 million 400 ming gektar yerda suv tejovchi, shu jumladan, 293 ming gektarda tomchilatib sug‘orish texnologiyasi joriy etiladi. 20 ta yirik inshootlarda nazorat-o‘lchov uskunalari modernizatsiya qilinadi.
Suv hisobini yuritishda inson omilini kamaytirish ham muhim. Bu borada 12 mingta meliorativ kuzatuv qudug‘ida hamda 1 ming 750 ta nasosda zamonaviy monitoring yo‘lga qo‘yiladi. 12 ta yirik suv xo‘jaligi inshooti raqamli texnologiyalar asosida avtomatlashtirilgan boshqaruvga o‘tkaziladi.
Umuman, dastur natijasida beton qoplamali kanallar ulushi hozirgi 39 foizdan 47 foizga yetadi. Irrigatsiya tarmoqlarining sifati oshib, yo‘qotishlar kamayadi. Tejamkorlik hisobiga bu yil 10 mlrd kub metr, 2028-yilga borib 14 mlrd kub metr suv iqtisod qilinishi kutilmoqda.
Davlatimiz rahbari bu takliflarni ma’qullab, O‘zbekiston Respublikasida suv resurslarini boshqarish va irrigatsiya sektorini rivojlantirishning 2025-2028-yillarga mo‘ljallangan dasturini tasdiqladi.
Taqdimotda, shuningdek, sohada samaradorlikni oshirish, raqamlashtirish, xususiy sektor ishtirokini kengaytirish borasidagi ishlar to‘g‘risida ham axborot berildi.
Hozirgi kunda viloyatlar, tumanlar va xo‘jaliklar miqyosidagi 18 ming 755 ta gidropostni avtomatlashtirish boshlangan. Keyingi bosqich dalalarga suv taqsimlovchi nuqtalarda rejalashtirilgan.
Suv xo‘jaligini raqamlashtirish masalasiga alohida to‘xtalib o‘tildi. Sohaga daxldor idoralardagi 11 ta dasturni integratsiya qilib, yagona platforma ishlab chiqish, IT-markaz va Vaziyatlar markazi tashkil etish bo‘yicha topshiriq berildi. Bunda “O‘zbekkosmos” imkoniyatlaridan keng foydalaniladi.
5 ming 200 ta nasosni elektr va suv hisoblagichlar bilan jihozlash, yirik nasoslarni muqobil energiyaga o‘tkazish vazifasi qo‘yildi. Bunda olinadigan ma’lumotlar raqamli platformada jamlanadi, suvning iqtisodiy samaradorligi tahlil qilib boriladi.
Bugungi kunda 2 ming 612 ta suv obyekti davlat-xususiy sheriklikka berilgan. Endi yirik nasoslar ham xususiy sektorga taklif qilinadi. Ularning har biri uchun alohida jozibador shartlar ishlab chiqiladi.
O‘tgan yili tuman irrigatsiya bo‘limlari negizida 159 ta “Suv yetkazib berish xizmatlari” davlat muassasasi tashkil qilingan edi. Ushbu quyi bo‘yin faoliyatini yaxshilash maqsadida endi ularga o‘z mablag‘ini mustaqil taqsimlash huquqini berish ko‘zda tutilmoqda.
Sohada xizmatlarni yaxshilash va samaradorlikni ta’minlash mutaxassislar tajribasiga ham bog‘liq. Shu maqsadda 200 o‘rinli malaka oshirish markazi tashkil etish rejalashtirilmoqda.
Prezidentimiz sohaga oid me’yoriy hujjatlarni takomillashtirish, suvdan foydalanish samaradorligini oshirish, jamiyatda suvni tejash madaniyatini kuchaytirish bo‘yicha ko‘rsatmalar berdi.

Принята программа управления водными ресурсами и развития ирригационного сектора
Президент Шавкат Мирзиёев 12 августа ознакомился с презентацией предложений по управлению водными ресурсами и развитию ирригационного сектора.
В условиях дефицита воды в нашем регионе ее бережное и рациональное использование – крайне актуальная задача. В Узбекистане этому уделяется постоянное внимание: ремонтируются оросительные сети, внедряются водосберегающие технологии.
В частности, в 2020–2024 годах на эти цели было направлено 60 триллионов сумов бюджетных средств и 622 миллиона долларов иностранных инвестиций. Если в 2020 году площади, где применялись водосберегающие технологии, составляли лишь 4 процента от общего числа орошаемых земель, то к 2025 году этот показатель достиг 50 процентов.
В продолжение этих усилий разработана программа управления водными ресурсами и развития ирригационного сектора на 2025–2028 годы.
На презентации ответственные лица доложили о предусмотренных в программе мерах.
Приоритетное внимание в программе уделено рациональному использованию водных ресурсов. Планируется реконструкция 2 551 километра ирригационных сетей. Замена устаревшего оборудования насосных станций на более энергоэффективное позволит сократить их годовое потребление электроэнергии с 6,8 до 6,2 миллиарда киловатт-часов.
Состояние почвы является важным фактором расхода воды. Предусмотрены меры по сокращению площадей с низким водообеспечением с 424 тысяч до 276 тысяч гектаров, а также улучшению состояния земель с высоким уровнем засоленности и близким залеганием грунтовых вод. Благодаря этому в сельхозоборот вернется 460 тысяч гектаров земель.
На 1,4 миллиона гектаров будут внедрены водосберегающие технологии, из них на 293 тысячах гектаров — капельное орошение. На 20 крупных объектах модернизируют контрольно-измерительное оборудование.
Для минимизации человеческого фактора при учете воды на 12 тысячах мелиоративных скважинах и 1 750 насосах будет внедрен современный мониторинг. Двенадцать крупных гидротехнических сооружений переведут на автоматизированное управление с применением цифровых технологий.
В результате программы доля каналов с бетонным покрытием вырастет с нынешних 39 до 47 процентов, качество оросительных сетей повысится, потери воды снизятся. Ожидается, что за счет экономии будет сбережено 10 миллиардов кубометров воды уже в этом году и до 14 миллиардов кубометров к 2028 году.
Глава государства одобрил эти предложения и утвердил Программу управления водными ресурсами и развития ирригационного сектора в Республике Узбекистан на 2025–2028 годы.
В ходе презентации также была представлена информация по повышению эффективности и цифровизации сферы, расширению участия частного сектора.
В настоящее время начата автоматизация 18 755 гидропостов областей, районов и хозяйств, следующим этапом станет оснащение водораспределительных точек на полях.
Особо затронут вопрос цифровизации водного хозяйства. Поручено интегрировать 11 отраслевых программ в единую платформу, создать IT-центр и ситуационного центра с широким использованием возможностей «Узбеккосмоса».
Поставлена задача оснастить 5 200 насосов счетчиками электроэнергии и воды, перевести крупные насосы на возобновляемые источники энергии. Полученные данные будут аккумулироваться на цифровой платформе, где будет проводиться анализ экономической эффективности использования воды.
В настоящее время 2 612 водных объектов переданы в частное управление, теперь частному сектору будут предложены и крупные насосные установки с созданием привлекательных условий для инвесторов.
В прошлом году на базе районных ирригационных отделов было создано 159 государственных учреждений службы по подаче воды. Для улучшения их деятельности предусматривается предоставить им право самостоятельного распределения собственных средств.
Поскольку качество услуг и эффективность сферы во многом зависят от квалификации специалистов, планируется создание учебного центра на 200 мест для повышения квалификации работников.
Президент поручил усовершенствовать нормативную базу сферы, повышать эффективность водопользования и укреплять в обществе культуру бережного отношения к воде.