Bitiruvchilar bandligini ta’minlash bo‘yicha yangi yondashuvlar belgilandi
Prezident Shavkat Mirziyoyev 8-avgust kuni oliy o‘quv yurtlari bitiruvchilari bandligini ta’minlash masalalari bo‘yicha yig‘ilish o‘tkazdi.
Oxirgi yetti yilda qabul 4,5 barobar oshib, yoshlarning oliy ta’lim bilan qamrovi 42 foizga yetgan bo‘lsa-da, kadrlar tayyorlash tizimi real ehtiyojga mos emas.
Misol uchun, Jizzaxdagi “BYD” zavodida 100 ta vakant bor. Shuning to‘rtdan biri – robototexnika va bo‘yoqlash, robotlarni dasturlash muhandislari. Zavod to‘liq quvvatga o‘tsa, malakali kadrlarga talab yanada ortadi.
Oliy ta’limda o‘qitilayotgan kadrlar bilan ish beruvchilar talabi o‘rtasida farq katta. Oqibatda korxonalar chetdan tayyor mutaxassis jalb qilishga majbur bo‘layapti. Har bir talabani oliygohda o‘qitib, mutaxassis qilib tayyorlash uchun davlat yiliga 25-30 million so‘m sarflayapti. Lekin, to‘rt yil umrini sarflab, diplom olgan yoshlarning yarmidan ko‘pi oddiy-oddiy ishlarda band.
So‘nggi yillarda 40 ta oliy o‘quv yurtiga moliyaviy mustaqillik berilgani samarasida iqtisodiyot, huquqshunoslik, tibbiyot, xorijiy tillar va pedagogika yo‘nalishidagi muassasalarning o‘z mablag‘i paydo bo‘ldi. Lekin qishloq xo‘jaligi, veterinariya, muhandislik, aniq va tabiiy fanlar yo‘nalishlari yoshlar uchun jozibador emas.
Tarmoqlar bilan bog‘liqlikni oshirish maqsadida 25 ta muhandislik bilim yurti hamkor korxonalarda 438 ta kafedra ochdi. Masalan, neft-gaz tarmog‘i ta’lim-ishlab chiqarish klasterlarini tashkil qilgan. Shunday amaliyot natijasida Buxoro texnika universitetining 2 mingdan ziyod bitiruvchisi o‘z mutaxassisligi bo‘yicha ishga joylashgan. Ilmiy tadqiqotni tijoratlashtirish 10 karra oshgan.
Yaqin yillarda mamlakatimizda 83 milliard dollarlik yirik loyihalar ishga tushishi rejalashtirilgan. Ularning hisobiga sanoatning o‘zida 500 mingga yaqin mutaxassisga ehtiyoj paydo bo‘ladi.
Masalan, Buxoro viloyatida yirik gaz-kimyo majmuasi qurilmoqda. Xorijiy kompaniyalar bilan hamkorlikda Ustyurtda katta loyihalar boshlanmoqda.
Bularning barchasi oliy ta’limni sohalar talabi darajasiga ko‘tarish, kadrlar tayyorlash sifati va yoshlar bandligi qamrovini jadal oshirishni talab etadi.
Yig‘ilishda davlatimiz rahbari bu boradagi yangi tashabbuslarni ma’lum qildi.
Endi qiymati 1 million dollardan, ishchilar soni 50 tadan ko‘p bo‘lgan loyihalarning texnik-iqtisodiy asosida sohalar va yo‘nalishlar kesimida mutaxassislarga ehtiyoj ko‘rsatiladi. Bu orqali mas’ul vazir va tarmoq rahbari oliy o‘quv yurtiga buyurtma joylashtirib, kadrlarni maqsadli tayyorlashni yo‘lga qo‘yadi.
Bunda rektorlar buyurtma asosida o‘qiyotgan talabalar uchun, asosiy fanlardan tashqari, qo‘shimcha ta’lim modullarini joriy qiladi. Ularni o‘qigan talabalarga kredit ballari beriladi.
Talabalarning bilimi ikkinchi kursdan keyin ularni ishga olmoqchi bo‘lgan investorlar ishtirokida yillik baholanadi. Bitiruvchi diplom ishini loyihada qo‘yilgan masalalardan kelib chiqib, himoya qiladi. Bir so‘z bilan aytganda, investor talabiga mos bitiruvchilar kafolatli ishga olinadigan bo‘ladi.
Mehnat munosabatlarida xususiy sektor uchun manfaatli tizim yaratilmoqda. Endi bitiruvchini ishga olganlik uchun tadbirkorlik reytingida qo‘shimcha ball beriladi. Oliy ta’lim muassasasi ularni bo‘sh o‘rin bor korxonaga yo‘naltiradi.
Yig‘ilishda rektorlar vakolati va mas’uliyatini oshirish masalasi ko‘rib chiqildi. Shu maqsadda Yangi O‘zbekiston universitetining baholash tizimi boshqa muassasalarda ham yo‘lga qo‘yilishi belgilandi.
Bunda oliy o‘quv yurtiga  bitiruvchilar bandligiga qarab 40 ball, ilmiy tadqiqotlar uchun tarmoq buyurtmasi va mahsulotini sotishiga qarab 30 ball, ilmiy salohiyati va tan olingan xalqaro jurnallardagi maqolalari uchun 20 ball, jalb qilingan mahalliy va xorijiy grant uchun 10 ballgacha beriladi. Ushbu ballarga qarab, moliyalashtirish tizimi joriy qilinadi.
Yangi O‘zbekiston universitetida “Rektorlar maktabi” dasturi orqali rektor va prorektorlikka nomzodlar maqsadli tayyorlanadi.
Endi barcha oliy o‘quv yurtlari tashkiliy va akademik mustaqil bo‘ladi. Jumladan, rektorlar o‘rinbosarlarini o‘zi tayinlaydi, belgilangan miqdor doirasida professor-o‘qituvchilar va boshqaruv xodimlarini taqsimlaydi. Shuningdek, rektorlarga “super kontrakt” miqdorini tabaqalashgan holda belgilash vakolati beriladi.
Mutasaddilarga ushbu yangiliklarni adolatli va tizimli yo‘lga qo‘yish topshirildi.
Davlatimiz rahbari yana bir muhim tashabbusni ilgari surdi.
Ma’lumki, hujjat topshirishda abituriyentlar 5 tagacha oliy o‘quv yurtini tanlayapti. Bu yoshlar uchun juda katta imkoniyat bo‘ldi.
Endi bu yanada kengaytiriladi. Abituriyentlar tanlovidan birortasiga kirolmagan bo‘lsa, lekin bali boshqa oliygohdagi to‘lmagan yo‘nalishga to‘g‘ri kelsa, ularni shartnoma asosida qabul qilishi mumkin bo‘ladi.
Yig‘ilishda yoshlar bandligini ta’minlash masalasiga alohida e’tibor qaratildi. Xususan, bu yilgi 92 ming bitiruvchining keyingi faoliyatida ko‘maklashish chora-tadbirlari belgilandi.
Qayd etilganidek, ulardan 20 ming nafari magistratura va ikkinchi mutaxassislik bilan qamrab olinadi. Yana 20 mingi Bandlik vazirligi orqali staj talab qilmaydigan ishlarga joylashtiriladi.
Har bir viloyatda “biznes inkubatorlar” tashkil qilib, tadbirkorlik, marketing, dizayn, axborot texnologiyalari sohalarida 10 ming bitiruvchini band qilish mumkinligi aytildi.
Shuningdek, kimyo, energetika, geologiya, avtosanoat, metallurgiya, to‘qimachilik, elektrotexnika, qurilish, transport, logistika kabi iqtisodiyot tarmoqlari va ijtimoiy sohalarda yoshlarni ishli qilish imkoniyatlari ko‘rsatib o‘tildi.
Tijorat banklari orqali 20 ming bitiruvchining biznes boshlashiga ko‘maklashish rejalashtirilgan. Xususan, yoshlar bandligini ta’minlash uchun Milliy bank va Aloqa bangga bu yil 300 million dollar ajratilgan.
Banklar mazkur imtiyozli kredit resursining bir qismini bitiruvchilarni ishga olgan korxonalarga ham berish tashabbusini bildirdi. Endi bunday tadbirkorlarga 5 milliard so‘mgacha 18 foizli kredit beriladi. Ushbu yangi tizim nafaqat bu yilgi, balki o‘qishni tugatganiga 3-yil bo‘lmagan bitiruvchilar uchun ham tatbiq qilinadi.
Uyushmagan yoshlarni alohida mehr-e’tiborga olib, foydali mashg‘ulotlarga yo‘naltirish muhimligi ta’kidlandi. Ularni kasb va til to‘garaklari, sport musobaqalari, harbiy-vatanparvarlik tadbirlariga jalb qilish bo‘yicha vazifalar belgilandi.
Yig‘ilishda muhokama qilingan masalalar yuzasidan soha mutasaddilari, rektorlar va tadbirkorlarning fikrlari eshitildi.

Определены новые подходы к обеспечению занятости выпускников вузов
Президент Шавкат Мирзиёев 8 августа провел совещание по вопросам обеспечения занятости выпускников высших учебных заведений.
Несмотря на то, что за последние семь лет квота приема в вузы увеличилась в 4,5 раза, а охват молодежи высшим образованием достиг 42 процентов, система подготовки кадров все еще не отвечает реальным потребностям рынка.
К примеру, на заводе «BYD» в Джизаке имеется 100 вакансий. Четверть из них — это инженеры по робототехнике, программированию роботов и покрасочным работам. По мере выхода завода на полную мощность потребность в квалифицированных кадрах возрастет.
Существует серьезный разрыв между подготовкой студентов в вузах и требованиями работодателей. В результате предприятия вынуждены привлекать специалистов из-за рубежа. При этом государство тратит по 25–30 миллионов сумов в год на обучение одного студента. Однако более половины выпускников после получения диплома работают на низкоквалифицированных должностях.
В последние годы в результате предоставления 40 вузам финансовой самостоятельности увеличились доходы университетов таких направлений, как экономика, юриспруденция, медицина, иностранные языки и педагогика. Однако направления сельского хозяйства, ветеринарии, инженерии, точных и естественных наук остаются непривлекательными для молодежи.
Для повышения кооперации с производством 25 инженерных вузов создали на базе предприятий 438 кафедр. Так, в нефтегазовой отрасли сформированы образовательные производственные кластеры. Благодаря этому свыше 2 тысяч выпускников Бухарского технического университета трудоустроены по специальности. Количество коммерциализированных научных разработок увеличилось в 10 раз.
В ближайшие годы в Узбекистане планируется реализация крупных проектов на сумму 83 миллиарда долларов, которые создадут спрос почти на 500 тысяч специалистов только в промышленной сфере.
Например, в ближайшие годы в Бухарской области ожидается запуск крупного газохимического комплекса. На Устюрте совместно иностранными партнерами начата реализация масштабных проектов.
Все это требует ускоренной адаптации высшего образования к требованиям отраслей, улучшения качества подготовки кадров и расширения содействия занятости молодежи.
На совещании Президент представил ряд новых инициатив.
Отныне в технико-экономическом обосновании проектов стоимостью от 1 миллиона долларов и с численностью работников более 50 человек будет указываться потребность в специалистах по направлениям. Ответственные министерства и ведомства будут на этой основе размещать целевые заказы на подготовку кадров в вузах.
Ректоры будут вводить дополнительные образовательные модули для студентов, обучающихся по заказу. За прохождение модулей будут начисляться кредитные баллы.
Уровень знаний студентов начиная со второго курса будет ежегодно оцениваться совместно с инвесторами - потенциальными работодателями. Темы дипломных работ будут определяться в соответствии с задачами проекта. Выпускники, удовлетворяющие требованиям инвесторов, будут гарантированно трудоустроены.
Создается система, повышающая заинтересованность частного сектора: за прием выпускников на работу предприниматели будут получать дополнительные баллы в рейтинге. Вузы будут направлять выпускников в предприятия с открытыми вакансиями.
Была рассмотрена тема повышения полномочий и ответственности ректоров. Оценочная система, внедренная в Университете «Новый Узбекистан», будет распространена на все вузы.
За уровень трудоустройства выпускников вузы будут получать до 40 баллов, за выполнение отраслевых заказов и продажу научных разработок — до 30 баллов, за научный потенциал и публикации в признанных международных журналах — до 20 баллов, за привлечение местных и зарубежных грантов — до 10 баллов. На основе набранных баллов будет формироваться финансирование вузов.
На базе Университета «Новый Узбекистан» будет создана программа «Школа ректоров» для целевой подготовки кандидатов на должности ректоров и проректоров.
Все вузы получат академическую и организационную автономию. В частности, ректоры смогут самостоятельно назначать заместителей, распределять штатные единицы в рамках установленного лимита, а также устанавливать дифференцированную стоимость суперконтрактов.
Ответственным поручено обеспечить справедливое и системное внедрение этих нововведений.
Глава государства выступил еще с одной важной инициативой.
Абитуриенты уже имеют возможность выбирать до 5 вузов при подаче документов. Теперь этот механизм будет расширен: если абитуриент не прошел ни в один из выбранных вузов, но его балл соответствует незаполненному направлению в другом вузе, он сможет быть принят туда на контрактной основе.
Особое внимание было уделено содействию занятости выпускников 2025 года — их число составляет 92 тысячи.
Планируется, что 20 тысяч из них продолжат обучение в магистратуре или освоят вторую специальность, еще 20 тысяч будут трудоустроены через Министерство занятости на должности, не требующие стажа, около 10 тысяч человек будут охвачены через «бизнес-инкубаторы» в регионах и трудоустроены в сферах предпринимательства, маркетинга, дизайна и IT.
Были обозначены также дополнительные возможности трудоустройства молодежи в таких отраслях, как химия, энергетика, геология, автомобилестроение, металлургия, текстиль, электротехника, строительство, транспорт, логистика, а также в социальной сфере.
С помощью коммерческих банков будет оказана поддержка запуску бизнеса 20 тысяч выпускников. В частности, Национальному банку и банку «Алокабанк» выделено 300 миллионов долларов на финансирование занятости молодежи.
Предусмотрена возможность предоставления части этих льготных кредитов также предприятиям, нанимающим выпускников. Таким предпринимателям будет выдаваться кредит до 5 миллиардов сумов под 18 процентов. Новая система будет распространяться не только на выпускников этого года, но и на тех, кто окончил вузы в последние три года.
Было подчеркнуто, что необходимо уделить особое внимание заботе об неорганизованной молодежи, вовлекая ее в полезные занятия — кружки по профессиям и языкам, спортивные мероприятия, патриотические акции.