TIQXMMI Milliy tadqiqot universitetida Aqlli qishloq xo‘jaligi yangi davri boshlandi
Joriy yil 9-iyul kuni “TIQXMMI” Milliy tadqiqot universitetida Xitoyning Shimoliy-G‘arbiy qishloq xo‘jaligi va o‘rmonchilik universiteti bilan hamkorlikda tashkil etilgan “Aqlli qishloq xo‘jaligi” (Smart Agriculture) qo‘shma laboratoriyasining ochilish marosimi bo‘lib o‘tdi.
Ushbu ilmiy markaz — O‘zbekiston va Xitoy o‘rtasidagi strategik sheriklik samarasi bo‘lib, zamonaviy texnologiyalar, raqamli agrobiznes, IoT asosidagi monitoring, “aqlli sug‘orish” kabi innovatsion yechimlarni o‘z ichiga oladi.
Tadbirda Xitoyning Shimoliy-G‘arbiy qishloq xo‘jaligi va o‘rmonchilik universiteti Prezidenti Wu Pute, yetakchi olimlar, professorlar, doktorantlar va yosh mutaxassislar ishtirok etib, mazkur laboratoriya kelajakda yangi ilmiy izlanishlar va iqtidorli kadrlar tayyorlashda muhim maydoncha bo‘lishi ta’kidlandi.
Shuningdek, Shimoliy-G‘arbiy qishloq xo‘jaligi va o‘rmonchilik universiteti Prezidenti Wu Pute universitetning eng oliy ko‘krak nishoni bilan taqdirlandi.
Endilikda “TIQXMMI" Milliy tadqiqot universiteti nafaqat milliy, balki Markaziy Osiyo miqyosida ham “aqlli qishloq xo‘jaligi” sohasidagi ilg‘or markazlardan biriga aylanish sari yo‘l olmoqda!

В НИУ «ТИИИМСХ» началась новая эра «умного сельского хозяйства»
9 июля 2025 года в Национальном исследовательском университете «ТИИИМСХ» состоялась торжественная церемония открытия совместной лаборатории «Умное сельское хозяйство» (Smart Agriculture), организованной совместно с Северо-Западным университетом сельского и лесного хозяйства Китая.
Этот научный центр является результатом стратегического партнерства между Узбекистаном и Китаем и включает в себя такие инновационные решения, как современные технологии, цифровой агробизнес, IT мониторинг и «умное орошение».
В мероприятии приняли участие президент Северо-Западного университета сельского и лесного хозяйства Китая У Путэ (Wu Pute), ведущие ученые, профессора, докторанты и молодые специалисты. Было отмечено, что данная лаборатория станет важной площадкой для новых научных исследований и подготовки талантливых кадров в будущем.
Кроме того, президент Северо-Западного университета сельского хозяйства и лесоводства У Путэ (Wu Pute) был награжден высшим значком университета.
Сейчас Национальный исследовательский университет «ТИИИМСХ» на пути к тому, чтобы стать одним из ведущих центров в области «умного сельского хозяйства» не только в стране, но и в Центральной Азии!
Цифровые технологии теперь и в сфере сельского хозяйства. Это означает, что нужно строить будущее сегодня.