2025-yil 31-may kuni Birinchi Xalqaro Ekologiya Festivalining ikkinchi kuni doirasida universitetimizda xalqaro talabalar va universitetimiz o‘qituvchilari hamda ularning farzandlari ishtirokida ekologik forum bo‘lib o‘tdi.
Forumda universitetimiz o‘qituvchilari hamda ularning farzandlari, Al-Farobiy nomidagi Qozogʻiston Milliy universiteti, Toshkent davlat iqtisodiyot universiteti, Turkmanistonlik talabalar faol ishtirok etdilar.
Forumda har bir jamoa 4 nafar ishtirokchidan iborat bo‘lib, ular universitet va maktablar uchun ekologik muhitga oid kichik loyihalarni taqdim etdilar. Loyihalar quyidagi 5 yo‘nalish bo‘yicha baholandi: Kreativ yondashuv, iqtisodiy echim, ijtimoiy ahamiyat, barqarorlik hamda ekologik yechim.
Eng kuchli loyiha sifatida kichik yoshdagi bolalar tomonidan taqdim etilgan “Tabiatga do‘st maktab” loyihasi Grand Prix mukofotiga loyiq deb topildi. Bu loyiha ko‘pchilikning e’tiborini tortdi va ekologik ta’limning ahamiyatini yana bir bor namoyon etdi.
Festivalning ikki kunlik dasturini mazmunli, tartibli va samarali tashkil etishda ko‘mak bergan: Ekologiya va huquq fakulteti dekani Pirmatov Xabibullo, “Yashil yurak” jamiyati faol talabalari, ko‘rgazmalar bilan ishtirok etgan tashkilotlar va lmiy ishlari bilan qatnashgan tayanch doktorantlarga o‘z minnatdorchiligimizni bildiramiz.

В рамках Первого международного экологического фестиваля с участием студентов организован экологический форум
01.06.2025
31 мая 2025 года в рамках второго дня Первого международного экологического фестиваля в нашем университете состоялся экологический форум с участием иностранных студентов и преподавателей нашего университета, а также их детей.
В форуме приняли активное участие преподаватели нашего университета и их дети, студенты Казахского национального университета имени Аль-Фараби, Ташкентского государственного экономического университета, Туркменистана.
На форуме каждая команда состояла из 4 участников, которые представили небольшие экологические проекты для университетов и школ. Проекты оценивались по следующим 5 направлениям: творческий подход, экономическое решение, социальная значимость, устойчивость и экологическое решение.
Проект «Школа, дружественная природе»,  представленный детьми младшего возраста, был признан самым сильным проектом и был признан достойным награды Гран-при. Этот проект привлек внимание многих и еще раз продемонстрировал важность экологического образования.
Хотим выразить благодарность декану факультета экологии и права Пирматову Хабибулло, активным студентам общества «Яшил юрак», организациям, участвовавшим в выставке, и докторантам, участвовавшим в научной работе.