27.04.2025 yildan 12.05.2025 yilga qadar bir guruh Respublikamiz oliy ta’lim muassasalarida faoliyat olib borayotgan rahbar xodimlar va professor -o‘qituvchilari Oliy ta’lim tizimi kadrlarini qayta tayyorlash va malakasini oshirish instituti hamda Xalqaro Nordik universiteti hamkorligida Finlandiya va Shvetsiya davlatlari tomonidan tashkil etilgan “Pedagogik texnologiyalar va pedagogik mahorat (ilmiy tadqiqot ishlarida innovatsiyalar)” yo‘nalishi bo‘yicha TIQXMMI-MTU professori Zuxra Ismailova malaka oshirish kursida o‘z malakalarini Finlandiyaning xalqaro reytingda TOP-500 talikka kirgan “YUVASKOLA” universitetida, Xelsinki poytaxtidagi eng yirik va eng qadimgi oliy ta’lim muassasasi bo‘lgan, QS World University Rankings 2025-da 117-o‘rinni egallagan Xelsinki universitetida va 2025-yilgi reytinglarda universitet barqaror rivojlanish bo‘yicha dunyoda 3-o‘rinni egallagan, Shvetsiya dunyodagi eng rivojlangan iqtisodiy tizimlardan biriga ega bo‘lgan dunyodagi eng yaxshi 100 universitet qatoriga kirgan. LUND universitetlarida xorijiy malaka oshirib keldi. Malaka oshirish bilan birga universitet ARM ini kitob javonlarini boyitish, talabalar va professor-o‘qituvchilar uchun foydalanishi lozim bo‘lgan ilmiy jurnal va adabiyotlarni ARM rahbari Yahyouv Maqsudga topshirdi.
Z.Ismailova tomonidan malaka oshirishni samarali o‘tishidagi va tashkiliy masalalarda o‘z yordamini ayamaganligi uchun universitet rahbariyatiga katta minnatdorchilik bildirildi.

Обмен зарубежным опытом сегодня - необходимость
С 27 апреля по 12 мая 2025 года группа руководящих работников и профессорско-преподавательского состава высших учебных заведений нашей республики повысили свою квалификацию на курсе повышения квалификации «Педагогические технологии и педагогическое мастерство (инновации в научных исследованиях)», организованном Институтом переподготовки и повышения квалификации кадров высшей школы и Международным Северным университетом совместно с Финляндией и Швецией. Профессор Зухра Исмаилова повысила свою квалификацию в университете Юваскала, входящем в ТОП-500 международного рейтинга Финляндии, в крупнейшем и старейшем высшем учебном заведении столицы Хельсинки, занимающем 117 место в рейтинге QS World University Rankings 2025, а также 3 место в мире по уровню устойчивого развития в рейтинге 2025 года, входящим в сотню лучших университетов мира. Наряду с обучением университет подарил руководителю ИРЦ Яхьяву Максуду научные журналы и литературу, которые студенты и преподаватели смогут использовать для пополнения книжных полок ИРЦ.З.
Исмаилова выразила благодарность руководству университета за содействие в эффективной реализации учебных и организационных вопросов.