Elektr uskunalar ekspluatatsiyasi va energiya tejamkorlik amaliyoti sohasida hamkorlik kelishuvi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2017-yil 20-aprelda qabul qilingan PQ-2909-sonli “Oliy ta’lim tizimini yanada rivojlantirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi, hamda 2021-yil 10-dekabrdagi PQ-42-sonli “Iqtisodiyot tarmoqlari uchun muhandis kadrlarni tayyorlash tizimini innovatsiya va raqamlashtirish asosida tubdan takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi qarorlarida belgilangan vazifalar ijrosi doirasida “TIQXMMI” Milliy tadqiqot universiteti qator yangiliklarni hayotga tatbiq etmoqda.
Xususan, “Elektrotexnologiya va elektr uskunalar ekspluatatsiyasi” kafedrasi va O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi huzuridagi “Tashkent City” xalqaro ishbilarmonlik markazi bilan hamkorlikda:
- 60810500 – Qishloq va suv xo‘jaligida energiya ta’minoti bakalavr ta’lim yo‘nalishi,
- 70710704 – Elektrotexnologik jarayonlar va qurilmalar (tarmoqlar bo‘yicha) magistratura mutaxassisligi
bo‘yicha tahsil olayotgan talaba va magistrantlar uchun kasbga yo‘naltirish tizimi joriy etildi.
Ushbu tizim bitiruvchilarimizga:
- O‘z iqtidori va qiziqishiga mos kasbni tanlash,
- Mehnat bozorida munosib o‘rin egallash,
- Kasbiy faoliyatda muvaffaqiyatga erishish imkoniyatini yaratadi.
Hozirgi vaqtda ushbu islohotlarni samarali amalga oshirish maqsadida “Tashkent City” xalqaro ishbilarmonlik markazi bilan hamkorlikda bir nechta ustuvor yo‘nalishlar bo‘yicha kelishuvlarga erishildi.
Kasbga yo‘naltirish va malaka oshirish ishlari izchil davom ettirilmoqda. Bu esa universitetimiz bitiruvchilarining mehnat bozorida raqobatbardosh va zamonaviy talablar asosida tayyorlangan mutaxassislar sifatida shakllanishiga xizmat qiladi.

Соглашение о сотрудничестве в области эксплуатации электрооборудования и энергосбережения
В рамках реализации задач, обозначенных в постановлениях Президента Республики Узбекистан от 20 апреля 2017 года № ПП-2909 «О мерах по дальнейшему развитию системы высшего образования» и от 10 декабря 2021 года № ПП-42 «О мерах по коренному совершенствованию системы подготовки инженерных кадров для отраслей экономики на основе инноваций и цифровизации», в Национальном исследовательском университете «ТИИИМСХ» реализуется ряд нововведений.
В частности, совместно с кафедрой электротехники и эксплуатации электрооборудования и Международным бизнес-центром «Tashkent City» при Кабинете Министров Республики Узбекистан внедрена система профориентационной работы для студентов направлений бакалавриата 60810500 - энергоснабжение в сельском и водном хозяйстве и студентов магистратуры, обучающихся по специальности 70710704 - электротехнологические процессы и устройства (по отраслям).