Samarali safar: Fransiya safaridagi zafarlar
Tashrif, taklif, talab va tavsiyalar katta kuchga, ijtimoiy-siyosiy va iqtisodiy mohiyatga ega. Chunki uning zamirida mamlakat rivoji va xalq farovonligi, inson qadri, manfaati masalasi mavjud.
Bu fikrning isbotini kuni kecha Prezidentimizning Fransiyaga tashrifi bilan bogʻliq masalalarda yanada yaqqol koʻrish mumkin.
Yelisey saroyida Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Fransiya Respublikasi Prezidenti Emmanuel Makronning muzokaralari ikkala davlat oʻrtasidagi hamkorlikning istiqbolli yangi sahifasini ochdi desak oʻrinli boʻladi.
Davlat rahbarlari koʻp qirrali Oʻzbekiston-Fransiya munosabatlarini yanada rivojlantirish va mustahkamlash masalalarini yuzma-yuz va delegatsiyalar ishtirokida atroflicha muhokama qildilar. Ikki mamlakat yetakchilarining 2023 yil noyabr oyida Samarqand shahrida oʻtgan uchrashuvi davomida erishilgan kelishuvlar ham eʼtiborga molik boʻlib oʻz samarasini berayotgani kishini quvontiradi.
Turli darajalarda faol muloqotlar davom etgani, oʻtgan yilda tovar ayirboshlash hajmi ilk bor 1 milliard yevrodan oshdi, qoʻshma korxonalar soni 4 barobar koʻpaygani buning isbotidir.
Davlatimiz rahbari uzoq muddatli kooperatsiya aloqalarini yoʻlga qoʻyishga koʻmaklashish maqsadida Oʻzbekiston-Fransiya investitsiya kengashini taʼsis etish va uning birinchi yigʻilishini joriy yil iyun oyida Toshkent investitsiya forumi doirasida oʻtkazishni taklif etganlari bu boradagi dadil, qutlugʻ qadamdir.
Ayniqsa, joriy yilda Toshkent shahrida Fransiyadan tajribali mutaxassislarni jalb qilgan holda Oʻzbekiston-Fransiya universiteti ochilishi masalasi ham taʼlim sohasidagi hamkorlikning muhim boʻgʻini boʻldi. Demak,
tabiiyki, fransuz tili oʻqituvchilarini tayyorlash sohasida ham samarali
hamkorlik davom ettiriladi.