O‘zbekiston va Fransiya o‘rtasida strategik sheriklik munosabatlari o‘rnatildi
Parij shahrida bo‘lib o‘tgan muzokaralar yakunida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Fransiya Respublikasi Prezidenti Emmanuel Makron Strategik sheriklik o‘rnatish to‘g‘risidagi qo‘shma deklaratsiyani qabul qildilar.
Davlat rahbarlari huzurida Mutaxassislar va talabalar harakatchanligi to‘g‘risidagi hukumatlararo bitim, diplomatik pasport egalarini viza talablaridan o‘zaro ozod qilish to‘g‘risidagi hukumatlararo bitim hamda Fransiyaning yetakchi kompaniyalari bilan O‘zbekistonda 6,5 milliard yevrolik istiqbolli kooperatsiya loyihalarini amalga oshirishni nazarda tutuvchi Investitsiya va innovatsiya sohalaridagi hamkorlik dasturi almashildi.
Davlat tashrifi davomida quyidagilar ham imzolandi:
- O‘zbekiston-Fransiya universitetini tashkil etish to‘g‘risida hukumatlararo bitim;
- readmissiya to‘g‘risida hukumatlararo bitim;
- tashqi ishlar vazirliklarining 2025-2026-yillarga mo‘ljallangan hamkorlik dasturi;
- 2026-2030-yillarda Fransiya taraqqiyot agentligi bilan hamkorlik dasturi;
- xalqaro tashkilotlar doirasidagi hamkorlik to‘g‘risida deklaratsiya;
- sog‘liqni saqlash sohasida hamkorlik to‘g‘risida deklaratsiya;
- fransuz tilini o‘qitishni kengaytirish to‘g‘risida bayonnoma;
- musiqa, kino va teatr sohalarida hamkorlik to‘g‘risida deklaratsiya;
- Madaniyat va san’atni rivojlantirish jamg‘armasi bilan Fransiya Madaniyat vazirligi, Madaniy meros milliy instituti va Markaziy Osiyo tadqiqotlari instituti o‘rtasidagi hamkorlik bitimlari;
- Toshkent va Parij shaharlari o‘rtasida sheriklik munosabatlarini o‘rnatish to‘g‘risida bayonnoma va boshqa ikki tomonlama hujjatlar.

Узбекистан и Франция установили стратегическое партнерство
По итогам состоявшихся в городе Париже переговоров Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев и Президент Французской Республики Эммануэль Макрон приняли Совместную декларацию об установлении стратегического партнерства.
В присутствии глав государств состоялся обмен межправительственным Соглашением о мобильности специалистов и студентов, межправительственным Соглашением о взаимном освобождении владельцев дипломатических паспортов от визовых требований, а также Программой сотрудничества в инвестиционной и инновационной сферах, предусматривающей реализацию перспективных проектов кооперации с ведущими французскими компаниями в Узбекистане на сумму 6,5 миллиарда евро.
В ходе государственного визита были также подписаны:
– межправительственное Соглашение о создании Узбекско-Французского университета;
– межправительственное Соглашение о реадмиссии;
– Программа сотрудничества министерств иностранных дел на 2025–2026 годы;
– Программа сотрудничества с Французским агентством развития на 2026 – 2030 годы;
– Декларация о сотрудничестве в рамках международных организаций;
– Декларация о сотрудничестве в сфере здравоохранения;
– Протокол о расширении преподавания французского языка;
– Декларация о сотрудничестве в сферах музыки, кино и театра;
– соглашения о сотрудничестве Фонда развития культуры и искусства с Министерством культуры, Национальным институтом культурного наследия Франции и Французским институтом исследований Центральной Азии;
– Протокол об установлении партнерских отношений между городами Ташкентом и Парижем, а также другие двусторонние документы.